Start

Wersja dla osób niedowidzących










Poznań.pl - Kto w tym roku zdobędzie tytuł Lodołamacza?
Ruszyła wielkopolska edycja konkursu, w którym najbardziej liczy się przełamywanie barier. Już po raz kolejny lokalnym pracodawcom przyznany zostanie zaszczytny tytuł Lodołamacza.
 
Wydawałoby się, że od dekady aspirujemy do wzorców europejskich i stopniowo przeszczepiamy standardy zachodnie na polski grunt, ale wciąż wiele do życzenia pozostawia stosunek rodzimych pracodawców do osób niepełnosprawnych. Lodołamacze to konkurs, który chce to zmieniać. Organizowany przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnychw ciągu 9 lat swojego istnienia zgromadził blisko 3 tys. firm.

Pomoc zamienia się w sukces
Na konferencji prasowej w poznańskim Urzędzie Miasta otwierającej jego wielkopolską i lubuską część, w czwartek 22 maja pojawili się zarówno organizatorzy, jak i sami laureaci konkursu. Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału POPON Anna Skupień podkreślała, że nagroda ma wyróżniać tych, którzy nie dość, że zatrudniają osoby wykluczone społecznie, to jeszcze osiągają przy tym rynkowy sukces. Organizatorzy na formularze zgłoszeniowe będą czekać do połowy sierpnia.

Przypomnijmy - w konkursie mogą brać udział instytucje i organizacje, stowarzyszenia, firmy prywatne, a nawet sami niepełnosprawni prowadzący własną działalność gospodarczą. Dorota Potejko, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych, podczas konferencji podziękowała organizatorom akcji za pomysł, wytrwałość i konsekwencję w realizowaniu pomysłu. - Potrzeby są ogromne - z jednej strony by promować takich pracodawców, z drugiej - motywować i aktywizować samych niepełnosprawnych do szukania pracy - tłumaczyła.

Pracownik jak każdy inny
W spotkaniu udział wzięli także sami laureaci, m.in. Komputronik czy Zakłady Pracy Chronionej Meprozet z Kościana. Zgodnie podkreślali, że nie warto obawiać się zatrudniania osób z niepełnosprawnością, bo to równie kompetentni pracownicy co osoby zdrowe, a do tego często jeszcze bardziej sumienne i szanujące wykonywaną pracę.

- W naszej praktyce korzystamy z pomocy Stowarzyszeń, które pomagają nam znaleźć odpowiednie osoby do pracy - mówił Marcin Wnuk, dyrektor personalny firmy Komputronik. - Nie traktujemy ich przy tym w żaden wyjątkowy sposób, bo w naszym przekonaniu tak właśnie wygląda dyskryminacja - podkreślał.

W tym roku regionalna edycja konkursu zakończy się 24 września i zakończy galą w Pałacu Działyńskich, zaś ogólnopolska potrwa do 8 października, a zwieńczy ją uroczysta gala na Zamku Królewskim w Warszawie. W skład Kapituły oceniającej wielkopolskie firmy znajdą się m.in. wojewoda wielkopolski Piotr Florek i marszałek województwa marek Woźniak.

Po raz czwarty patronat honorowy nad konkursem objęła też Pierwsza Dama Anna Komorowska.

 Źródło: Poznań.pl