Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2016 arrow Wywiad z Basią Trzetrzelewską - Ambasadorem Kampanii Lodołamacze 2016

Wersja dla osób niedowidzących










Wywiad z Basią Trzetrzelewską - Ambasadorem Kampanii Lodołamacze 2016
Basia Trzetrzelewska została Ambasadorem Kampanii Społecznej Lodołamacze 2016. Artystka zachęca do zatrudniania osób z niepełnosprawnością, zaznaczając jak cenną i wręcz rewolucyjną kampanią są Lodołamacze.



Dlaczego zdecydowała się Pani zostać Ambasadorem Kampanii Społecznej Lodołamacze 2016 -Konkursu dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie?

Zaproszenie do tegorocznej pozycji Ambasadora jest wielkim zaszczytem dla mnie, gdyż uważam tę kampanię za niezmiernie cenną i wręcz rewolucyjną. Przyznam, że wcześniej nie wiedziałam, że taki Konkurs istnieje w naszym kraju i tym bardziej z dumą i radością zaakceptowałam tę rolę. Mam nadzieję, że kampania tej rangi będzie mieć pozytywnie uświadamiający wpływ na pracodawców i spowoduje szersze zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Każdy powinien ją popierać.


Co według Pani oznacza słowo „Lodołamacz" w kontekście społecznym?

Lodołamacz to oczywiście ktoś kto łamie schematy, uprzedzenia, otwiera oczy innych i wskazuje możliwość widzenia świata w inny, lepszy sposób. Jako romantyk dla mnie Lodołamacz również topi lód w sercach tych, którzy może nie wiedzą, że tego potrzebują, a którym może to tylko wyjść na dobre.


Mówienie o swoich chorobach, lekach czasem budzi strach, Pani w wywiadach mówiła otwarcie o swojej depresji, czy nagranie płyty było dla Pani lekarstwem , aby wyjść z choroby? Czy uważa Pani , że praca jest najlepszą rehabilitacją dla osób niepełnosprawnych?

15 lat temu straciłam nagle kilka bardzo bliskich mi osób i to spowodowało ogromny smutek w moim życiu, z którego trudno było mi się otrząsnąć, więc trwało to długo. Dzięki mojemu przyjacielowi, który nie rezygnował i w końcu zdołał ponownie wciągnąć mnie do pracy muzycznej, znalazłam znowu satysfakcję, a nawet radość życia w codziennej pracy. Zajęcie, praca, choćby tylko interesujące hobby jest bardzo pożytecznym lekarstwem na ból i smutek.


Mieszka Pani w Wielkiej Brytanii, czy osoby z widoczną niepełnosprawnością są często spotykane na ulicach Londynu, czy w miejscach użytku publicznego? Czy na swoich koncertach widzi Pani takie osoby?

To prawda, że osoby z widoczną niepełnosprawnością są bardziej zauważalne na co dzień w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych niż w Polsce. Na moich koncertach w Ameryce często widziałam specjalne, bardzo dobre miejsca dla osób niepełnosprawnych. Raz nawet na dużym koncercie w Ameryce, obok mojego zespołu, ale z boku sceny, stała osoba tłumacząca językiem migowym teksty moich piosenek dla głuchoniemej publiczności.


Czy miała Pani kontakt z osobą niepełnosprawną, czy ktoś z Pani najbliższego otoczenia, współpracowników jest osobą z niepełnosprawnością , czy wyobraża sobie Pani taką osobę w swoim Zespole?

Przyznaję, że w moim środowisku muzycznym nie znam osób z widoczną niepełnosprawnością. Ale oczywiście gdyby była taka szansa - zawsze współpracowałabym z kimś kto jest dobrym muzykiem i jego upośledzenie nie miałoby znaczenia. Liczy się talent i to co w duszy. Na świecie jest kilku bardzo znanych niepełnosprawnych muzków, którzy osiągnęli wielką karierę np. Stevie Wonder, Ray Charles, pianista jazzowy Michel Petrucciani, skrzypek Itzhak Perlman, wiolonczelistka Jacqueline du Pre, saksofonista Kenny G i wielu innych.


Jaki apel skierowałaby Pani jako Ambasador Kampanii Lodołamacze 2016 do pracodawców , instytucji aby zatrudniali osoby niepełnosprawne?

Pracodawco, patrz głębiej, doceniaj to czego inni nie widzą, łam uprzedzenia, bądź pionierem, bądź wyjątkowy.


Basia Trzetrzelewska to polska piosenkarka jazz-popowa, której piosenki zahaczały o stylistykę południowoamerykańską. Zdobyła międzynarodową sławę na przełomie lat 80. i 90. Wokalistka dysponuje głosem o rozpiętości trzech oktaw.


Barbara "Basia" Trzetrzelewska urodziła się urodziła się 30 września 1954 roku w Jaworznie. Karierę muzyczną rozpoczęła w 1969 roku w zespole Astry, z którym wygrała Ogólnopolski Festiwal Awangardy Beatowej w Kaliszu. W kolejnych latach Trzetrzelewska śpiewała w zespole Alibabki, a potem Perfect. W latach 80. mieszkała w Wielkiej Brytanii. Tam zaczęła śpiewać w zespole Bronze, który zmienił nazwę na Matt Bianco. Zespół w 1984 roku wydał debiutancki album "Whose Side Are You On?", który zdobył ogromną popularność w całej Europie. W 1985 roku Trzetrzelewska opuściła zespół, by skupić się na solowej karierze. W 1987 roku Basia wydała pierwszą płytę "Time and Tide", którą podbiła Stany Zjednoczone. Album sprzedał się na całym świecie w nakładzie ponad dwóch milionów egzemplarzy. Kolejne wydawnictwo - "London Warsaw New York" osiągnęło podobny sukces. Stamtąd pochodzi wielki przebój "Cruising for Bruising". Na trzeciej płycie znalazł się hit amerykańskich dyskotek "Drunk on Love". W 1998 roku, mimo sukcesów, Trzetrzelewska porzuciła karierę ze względów osobistych. W 2004 roku zaczęła znowu okazjonalnie występować. Pięć lat później wydała kolejny album "It's That Girl Again". W styczniu 2014 Barbara Trzetrzelewska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.


Info: POPON

Źródło: naszesprawy.eu/