Startarrow Etap regionalny arrow Pomorski arrow Aktualności arrow Regionalny Pomorski Konkurs Lodołamacze 2016 rozstrzygnięty

Wersja dla osób niedowidzących










Regionalny Pomorski Konkurs Lodołamacze 2016 rozstrzygnięty

Pomorska Kapituła Konkursu Lodołamacze 2016

 

 

  • Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski
  • Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska
  • Wojciech Szczurek – Prezydent Miasta Gdyni
  • Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu
  • Bogdan Oleszek Przewodniczący Rady Miasta Gdańska
  • Wieczesław Augustyniak – Przewodniczący Rady Miasta Sopotu
  • Agnieszka Kraszewska-Godziątkowska – Okręgowy Inspektor Pracy
  • Krystyna Dominiczak – Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej
  • Dariusz Majorek – Dyrektor Oddziału Pomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
  • Beata Wachowiak Zwara – Pełnomocnik Miasta Gdynia ds. Osób Niepełnosprawnych
  • Marlena Waruszewska-Jewsienia – Pełnomocnik do spraw osób niepełnosprawnych Miasta Sopotu

 



Kategoria Zakład Pracy Chronionej

 

  • I miejsce – Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem
    Uzasadnienie
    ZAZ zatrudnia 49 osób z niepełnosprawnością w tym 25 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności i 24 osoby z umiarkowanym stopniem. Ponadto Zakład daje możliwość odbycia stażu zawodowego osobom niepełnosprawnym z każdym stopniem niepełnosprawności. Osoby pracujące w zakładzie zatrudniane są w trzech działach: gastronomicznym, pralniczym i gospodarczo-technicznym. Dla pracowników organizowane są liczne szkolenia zawodowe a także wyjazdy integracyjne i wycieczki krajoznawcze. Prowadzona jest stała rehabilitacja w ramach której organizowana jest min. filmoterapia, hipoterapia, czy zajęcia na basenie. Pracownicy Zazu mimo iż sami są niepełnosprawni niosą pomoc inny. Czynnie uczestniczą w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zbierają plastikowe nakrętki w ramach pomocy dla chłopca chorego na porażenie mózgowe a także w okresie jesiennym uczestniczą w zbiórce żołędzi na pokarm dla zwierząt.
  • II miejsce – Atut Sp. z o.o. z Gdyni
  • III miejsce – PPHU Duet Sp. Jawna z Człuchowa

 


Kategoria Otwarty Rynek

 

  • I miejsce – EURO-WENT Sp. z o.o. z Gdańska
    Uzasadnienie
    Firma "EURO-WENT" jest prywatną spółką z ograniczoną odpowiedzialnością założoną w 1994 roku. Specjalizuje się w usługach w zakresie projektowania, montażu oraz serwisowania profesjonalnych systemów klimatyzacyjnych, wentylacyjnych. Zatrudnia 74 pracowników w tym 38 osób niepełnosprawnych. W 2015 roku firma utworzyła 2 nowe stanowiska pracy dla osób niepełnosprawnych. Wszyscy pracownicy firmy objęci są opieką medyczną – firma w tym zakresie współpracuje ze Swissmedem, z którym ma podpisaną umowę na pełny zakres świadczeń usług profilaktycznych i rehabilitacyjnych. Ponadto w firmie funkcjonuje gabinet lekarski wyposażony w sprzęt rehabilitacyjny w którym zatrudniona jest dyplomowana pielęgniarka. W celu usprawniania pracy osobom niepełnosprawnym Firma posiada i dokupuje coraz to nowsze technologicznie obrabiarki do parku maszynowego. Pracownicy firmy kierowani są na liczne szkolenia zawodowe, a także na studia magisterskie i podyplomowe.
  • II miejsce – Constans Group Edyta Kryszkiewicz z Gdańska
  • III miejsce – Progres Sp. z o.o. Sp. K z Gdańska

    Wyróżnienie - Andrzej Wójcik Kancelaria Radców Prawnych z Gdyni

 


Kategoria Instytucja

 

  • I miejsce – Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry „Fosa” z Gdańska
    Uzasadnienie
    Fundacja działa od 2008 roku i ukierunkowana jest na pomoc osobom z zaburzeniami psychicznymi i członkom ich rodzin. Jest organizacją non – profit. Utrzymuje się z grantów głównie miejskich ale tez ministerialnych czy europejskich. Roczny obrót finansowy fundacji to ok 1 500 000,00. W ciągu roku fundacja realizuje ok 20 różnych projektów oferując wsparcie ok. 400 osobom. Prowadzi ośrodki wsparcia takie jak Środowiskowy Dom Samopomocy, kluby samopomocy, mieszkania chronione.Fosa jest organizatorem lub współorganizatorem konferencji, happeningów czy debat z udziałem osób niepełnosprawnych i na rzecz osób niepełnosprawnych. Członkowie fundacji angażują się w kreowanie polityki Miasta, zasiadając w zespołach roboczych czy gremiach współtworząc akty prawne, które mają wpływ na podnoszenie jakości życia osób niepełnosprawnych. Spośród ok. 30 pracowników etatowych firmy 10 to osoby niepełnosprawne w tym 4 ze schorzeniami specjalnymi.
  • II miejsce – Fundacja Indywidualnego Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Progresja ze Słupska 

    Wyróżnienie
    Muzeum Historyczne Miasta Gdańska w Gdańsku
    Fundacja Prawo dla Obywateli z Gdyni

 


Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe:


Tytuł LODOŁAMACZA SPECJALNEGO przyznano

 

  • Pani Beacie Wachowiak - Zwara
    Uzasadnienie
    Pani Beata Wachowiak – Zwara - Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Osób Niepełnosprawnych, z wykształcenia prawnik. W 1972 roku uległa wypadkowi samochodowemu i od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. W latach 1980-1983 współpracowała z brytyjską organizacją Motivation pomagając osobom niepełnosprawnym w Albanii, Rumunii i Malezji. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problematyką osób niepełnosprawnych w Polsce i zagranicą, m.in. współtworzyła Fundację Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych „ Integralia”, a także współtworzyła i była pierwszym Prezesem Polsko-Szwedzkiego Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji – Rekryteringsgruppen. Pracując od 1999 roku w Urzędzie Miasta Gdynia, wdraża systemowe zmiany w Gdyni, wyznacza nowe standardy myślenia o integracji społecznej na poziomie lokalnym jak i ogólnopolskim. Pomysłodawczyni i realizatorka programu "Gdynia bez barier", dzięki któremu miasto staje się przyjazne osobom niepełnosprawnym. W 2003r. została odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2011 uzyskała tytuł „Człowieka bez barier” w ogólnopolskim plebiscycie magazynu „Integracja”. Wicemistrzyni Świata w supergigancie w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych w Szwajcarii. Zdobywczyni Wicemistrzostwa w zawodach kajakarskich –paracanoe we Włoszech.

 


Tytuł SUPER LODOŁAMACZA przyznano

 

  • Fundacji Grupy ERGO Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia
    Uzasadnienie
    Fundacja Grupy Ergo Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych Integralia jest jednym z kluczowych projektów, które tworzą program CSR Grupy Ergo Hestia. Została powołana w 2004 roku z inicjatywy Piotra M. Śliwickiego, Prezesa Zarządu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA. Inspiracją do powołania fundacji były doświadczenia DKV Seguros – partnerskiej firmy ubezpieczeniowej z Hiszpanii, która kilka lat wcześniej powołała podobną fundację.
    Misją fundacji Integralia jest wspieranie osób z niepełnosprawnościami na drodze do samorealizacji zawodowej. Fundacja wypełnia ją w sposób szczególny, współtworząc przyjazne stanowiska pracy w Grupie ERGO Hestia oraz w innych firmach i instytucjach.
    Wizją fundacji jest stale powiększające się grono zdolnych, wykształconych i samodzielnych osób z niepełnosprawnością, które pracują i odnoszą sukcesy, realizują swoje ambicje i są konkurencyjne na otwartym rynku pracy.
    Od 12 lat grono specjalistów fundacji: psychologów, trenerów, doradców zawodowych oraz pośredników pracy wspiera osoby z niepełnosprawnością w podejmowaniu zatrudnienia.
    Fundacja tworzy przestrzeń do współpracy różnych środowisk – m.in. pracodawców, uczelni i szkół – na rzecz inicjatyw promujących otwarte i przyjazne postawy wobec osób z niepełnosprawnościami.
    Systematycznie organizuje szkolenia, prowadzi indywidualne doradztwo , aranżuje zawodowe staże dla osób niepełnosprawnych, zatrudnia i pośredniczy w zatrudnianiu na otwartym rynku pracy. Na przestrzeni tych kilkunastu lat ze wsparcia fundacji skorzystało ponad 600 osób z czego blisko połowa realizuje się dzisiaj zawodowo.
    Fundacja stawia na innowacyjność. Sięgnęła po rozwiązania technologiczne, które umożliwiają dotarcie do wielu osób potrzebujących wsparcia. Uruchomiona w 2016 r. platforma doradza.my, która umożliwia prowadzenie szkoleń on-line, ma być źródłem inspiracji do podejmowania kontaktów, impulsem do rozwoju i świadomego planowania drogi zawodowej. Już dziś fundacja udostępniła materiał, który jest ogromną skarbnicą wiedzy nt. rynku pracy. Dąży do tego, by platforma była przyjaznym i rozpoznawalnym miejscem, gdzie każdy znajdzie cenny drogowskaz na swojej ścieżce zawodowej.
    W codziennych działaniach fundacja promuje i uczy „innego spojrzenia” na niepełnosprawność. Udowadnia, że to kompetencje i osobista postawa osób z niepełnosprawnością wzmocniona wiarą we własne możliwości determinują sukces na rynku pracy.

 


Ambasador Konkursu Dorota Lulka

 

Podczas Gali wystąpiła Paulina Czapla

 

Patronat honorowy

  • Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski
  • Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska
  • Jacek Karnowski – Prezydent Sopotu
  • Wojciech Szczurek – Prezydent Gdyni

 

Patronat medialny

Partner: