Startarrow Etap centralny arrow Aktualności arrow Nasze sprawy: Lodołamacze ruszają w nowej odsłonie  XII edycja na start!

Wersja dla osób niedowidzących










Nasze sprawy: Lodołamacze ruszają w nowej odsłonie  XII edycja na start!
11 edycji, ponad 550 przyznanych tytułów „Lodołamacza" i wręczonych statuetek, ponad 3900 uczestników konkursu. To bilans ostatnich 11 lat funkcjonowania konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie „Lodołamacze". W jego rozwój od lat zaangażowanych jest wiele osób, które łączy wspólny cel- przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością.

 

Statuetka przyznawana była co roku pracodawcom, instytucjom i organizacjom tworzącym odpowiednie warunki pracy dla osób niepełnosprawnych. Kapituły Konkursu nagrodziły firmy otwarte na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, pracodawców wyjątkowych, zaangażowanych i promujących niepełnosprawnych pracowników.

 

W tym roku Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych pragnie zaskoczyć nową, odmienioną odsłoną XII edycji Konkursu Lodołamacze 2017 . Konkurs zyskał nową strukturę i nowe zasady. Pojawiło się w nim kilka istotnych zmian w porównaniu z jego dotychczasowymi edycjami.

Pracodawcy powalczą jak co roku o tytuł Lodołamacza 2017 w kategoriach: Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy, Instytucja.

 

Niezależne kapituły wyłonią również laureatów dwóch nagród dodatkowych: Super Lodołamacz dla przedsiębiorcy, instytucji lub zakładu oraz Lodołamacz Specjalny dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.

 

Lodołamacze w nowej odsłonie z rozszerzoną formułą zostały wzbogacone o trzy nowe kategorie.

 

Kategoria „Przyjazna przestrzeń"- Obiekty, przestrzenie publiczne, komunikacyjne, które są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Niepełnosprawność ma różne oblicza, a przeszkód w codziennym funkcjonowaniu dla osób nią dotkniętych może być bardzo wiele, także takie, które nie przychodzą na myśl w pierwszej chwili. Niedostosowana do potrzeb dla tej grupy osób komunikacja, bariery architektoniczne, brak dostępu do informacji sprawiają, że osoby niepełnosprawne nie mogą podjąć zatrudnienia. Przestrzeń publiczna to miejsce spotkań, pracy, rekreacji – to przestrzeń, w której ludzie przemieszczają się z domu do pracy i z powrotem. Dla osób z niepełnosprawnością przestrzenią przyjazną jest dodatkowo przestrzeń pozbawiona barier architektonicznych i gwarantująca bezpieczne poruszanie się. Im bardziej osoba niepełnosprawna może poruszać się samodzielnie, tym bardziej jest niezależna od innych. Samodzielność fizyczna i psychiczna tych osób zwiększa szanse na ich integrację w społeczeństwie.

 

Czytaj cały artykuł

Źródło: naszesprawy.eu