Startarrow Press room arrow Media o nas arrow Wyborcza.pl: Lodołamacze - wyróżnienie dla pracodawców przełamujących bariery

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy


Ogólnopolscy Patroni Medialni
Wyborcza.pl: Lodołamacze - wyróżnienie dla pracodawców przełamujących bariery
"Zatrudnianie osób niepełnosprawnych jest trendy"- to motto XII edycji konkursu Lodołamacze. Promuje on pracodawców, wyróżniających się wrażliwością społeczną i przyjmujących do pracy osoby niepełnosprawne.


– Staramy się stworzyć niepełnosprawnym pracownikom takie warunki, aby czuli się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. Traktujemy ich tak samo, jak zwykłych pracowników – mówi Jan Zając, prezes Zarządu Krajowego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, organizującej konkurs.


– Lodołamaczem może zostać zarówno firma i instytucja, jak i osoba, która jest otwarta na potrzeby niepełnosprawnych i podejmuje działania na ich rzecz – dodaje Anna Węgrzynowicz, rzeczniczka małopolskiego POPON.


W sześciu kategoriach

Konkurs odbywa się na dwóch etapach: regionalnym i centralnym. Jeszcze do 15 sierpnia można dokonywać zgłoszeń do konkursu regionalnego, obejmującego województwa: małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie.


Kandydatów do nagród należy typować w sześciu kategoriach. W tym roku do trzech tradycyjnych – „zatrudnienie chronione”, „otwarty rynek pracy”, „instytucja” – dodano trzy nowe: „przyjazna przestrzeń” (dla obiektów architektonicznych bez barier), „dziennikarz bez barier” (podejmujących tematykę osób niepełnosprawnych), „zdrowa firma” (pracodawcy, którzy dbają o stan zdrowia swoich pracowników).


Zmieniła się mentalność

Lodołamacze to nie tylko promocja zatrudniania niepełnosprawnych, to także sygnał dla nich, że mogą pracować praktycznie we wszystkich zawodach. – Gdy zaczynaliśmy 12 lat temu, świadomość Polaków co do zatrudniania niepełnosprawnych była bardzo niska. Dzięki Lodołamaczom zmieniła się mentalność wielu pracodawców – podkreśla Jan Zając.


W dotychczasowych 11 edycjach Lodołamaczy wzięło udział ponad 4000 przedsiębiorców, rozdano 550 tytułów. Wręczenie nagród ogólnopolskich odbędzie się 27 września na Zamku Królewskim w Warszawie.


Autor: Łukasz Miłoszewski

Źródło: wyborcza.pl