Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2017 arrow Polskie Radio Lublin: Lodołamacze 2017: poznaj laureatów

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy


Ogólnopolscy Patroni Medialni


Polskie Radio Lublin: Lodołamacze 2017: poznaj laureatów
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II ze statuetką Super Lodołamacza 2017. Tytuł przyznawany jest instytucjom za wybitne osiągnięcia na rzecz osób niepełnosprawnych.
 
 
 

Na liście wyróżnionych są jeszcze 3 inne instytucje i przedsiębiorstwa z terenu województwa lubelskiego.

 

Gala regionalna XII edycji konkursu „Lodołamacze 2017” odbyła się w Lublinie. KUL doceniono za wieloletnie wsparcie niepełnosprawnych studentów. Uczelnia stworzyła specjalistyczną pracownię komputerową z oprogramowaniem dla niewidomych, udźwiękowioną grafiką dotykową.

 

- Działania „Lodołamacza” idą na uczelni pełną parą. Zabytkowy budynek główny KUL-u wreszcie będzie miał windy. Zostaną one uruchomione na początku października. Naszą specjalnością jest praca ze studentami niewidomymi. Robimy rzeczy, których na innych uczelniach się nie praktykuje, bowiem uważa się je albo za zbyt trudne, albo za w ogóle niemożliwe. Na przykład dotykowe mapy i grafiki są u nas od lat robione bardzo profesjonalnie – informuje prof. Bogusław Marek, pełnomocnik rektora uczelni ds. studentów z niepełnosprawnością i dyrektor Centrum Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych KUL. – Na uczelni nie chcemy mieć studentów niepełnosprawnych. Bardzo chętnie widzimy osoby z niepełnosprawnością, ale robimy wszystko, żeby działały one jako pełnosprawni studenci.

 

Kapituła konkursu przyznała statuetki w sumie w 8 kategoriach. I miejsce w kategorii Zakład Pracy Chronionej otrzymał Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Janowie Lubelskim. Instytucję doceniono za zatrudnianie osób niepełnosprawnych i stworzenie im warunków do funkcjonowania. - Zatrudniamy 37 osób z niepełnosprawnością, w tym 19 ze znacznym jej stopniem - informuje Agnieszka Różyło, pełniąca obowiązki dyrektora zakładu.

 

Wśród wyróżnionych instytucji znalazła się także Drukarnia Dako Kozioł i Wspólnicy z Lubartowa, która zajęła III miejsce w kategorii Otwarty Rynek.

Z kolei w kategorii Instytucja, również na III miejscu, znalazło się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie. - Myślę, że społeczeństwo dojrzało do tego, żeby nie określać ludzi: pełnosprawny czy niepełnosprawny, bo wszystko zależy od tego, na jakim stanowisku dana osoba pracuje, co robi i jak się realizuje – stwierdza prezes przedsiębiorstwa Tomasz Fulara.

 

- Zakłady pracy dostają nagrody nie za to, że zatrudniają niepełnosprawnych, bo to powinna już być norma, ale za to, że robią coś więcej; stwarzają takie warunki, że sprawni i niepełnosprawni pracownicy mogą się razem rozwijać i przekazywać dalej to, iż warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością. To są ludzie tacy jak my, tylko mają trochę trudniej. Mają większe trudności w dotarciu do pracy. Stąd w tym roku kategoria Przyjazna Przestrzeń – mówi wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Monika Tokarska. - Warto zatrudniać takich ludzi, bo, kiedy pracownik z niepełnosprawnością gdzieś się dobrze poczuje, to już tam zostaje. A osoby pełnosprawne często przenoszą się od jednej firmy do drugiej. Na ludzi z niepełnosprawnością można zdecydowanie bardziej liczyć.

 

Zatrudnienie osób z niepełnosprawnością może przynieść też pracodawcy inne wymierne korzyści. - 80% środków funduszu jest przeznaczonych na wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych i ich pracodawców. Ci ostatni dostają dofinansowanie pokrycia kosztów pracy osób z niepełnosprawnością – informuje Jerzy Dębski, dyrektor Oddziału Lubelskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Konkurs na etapie regionalnym swoim zasięgiem objął cztery województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i lubelskie. Szczegóły można znaleźć na www.lodolamacze.info.pl.

 

Zdjęcia

 

Autor: ZAlew
Źródło: radio.lublin.pl