Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2008 arrow Polskie Radio Jedynka: Lodołamacze, czyli pracodawcy osób niepełnosprawnych

Wersja dla osób niedowidzących










Polskie Radio Jedynka: Lodołamacze, czyli pracodawcy osób niepełnosprawnych
W Polsce jest 4,5-7 mln osób niepełnosprawnych. Tylko jedna czwarta z nich pracuje, a to o połowę mniej niż unijna średnia. Pracodawcy najbardziej przyjaźni takim osobom otrzymali nagrody w konkursie Lodołamacze.

Problemy chronionego i otwartego rynku pracy - materiał Dariusza Kwiatkowskiego (Ekspres Jedynki)

Agata Kornhauser-Duda o konkursie Lodołamacze 2017 - materiał Sylwii Białek (Ekspres Jedynki)

Jak przekonuje Monika Tykarska, wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, z punktu widzenia osób z niepełnosprawnościami najlepszymi miejscami zatrudnienia są Zakłady Pracy Chronionej. Dysponują one odpowiednim wyposażeniem oraz kadrą uwrażliwioną na specjalne potrzeby pracowników.


- Jednak poprzedni rząd kładł nacisk na to, że liczy się otwarty rynek (czyli zatrudnianie niepełnosprawnych w zwykłych firmach, a nie chronionych zakładach - przyp. red.). W tym momencie dofinansowania do otwartego i chronionego rynku pracy są na tym samym poziomie, więc pracodawcy prowadzący ZPCh nie widzą powodu, by je utrzymywać, skoro kontroli mają cztery razy więcej niż firmy z otwartego rynku - wyjaśnia Monika Tykarska.
Jakie firmy zostały uhonorowane statuetkami? Jakie dofinansowania przysługują pracodawcom osób niepełnosprawnych? O tym w nagraniach.


Gala finałowa konkursu odbyła się 27 września 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Jej honorową patronką była Agata Kornhauser-Duda. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła radiowa Jedynka.

 

źródło: polskieradio.pl