Startarrow Etap centralny arrow Aktualności arrow Politechnika Wrocławska: Jesteśmy najlepsi w kraju we wspieraniu niepełnosprawnych

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy


Ogólnopolscy Patroni Medialni
SponsorzyPolitechnika Wrocławska: Jesteśmy najlepsi w kraju we wspieraniu niepełnosprawnych
Politechnika Wrocławska została laureatem krajowego etapu konkursu "Lodołamacze 2017", którego ideą jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Nasza uczelnia zwyciężyła w kategorii "Instytucja"
 

Konkurs zorganizowano już po raz dwunasty i w tym roku po raz pierwszy wręczono nagrody w sześciu kategoriach. Do wcześniejszych wyróżnień "Zakład Pracy Chronionej", "Otwarty Rynek" i "Instytucja" dodano nagrody "Przyjazna przestrzeń", "Zdrowa firma" oraz "Dziennikarz bez barier". Uroczysta gala odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

 

statuetka_lodolamacze_2017.jpgNa szczebel ogólnopolski konkursu awansowali zwycięzcy etapów regionalnych. W tym roku nasza uczelnia zwyciężyła w nim w kategorii „Instytucja", została także nagrodzona tytułem honorowym "Super Lodołamacza".

 

W Warszawie statuetkę Lodołamacz 2017 za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii "Instytucja" z rąk Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy odebrali dr inż. Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich oraz Jerzy Borowiec, pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych.

 

– To dla nas ogromny zaszczyt, a wyróżnienie jest tym większe, że w gronie finalistów byliśmy jedynymi przedstawicielami środowiska akademickiego. Jeśli chodzi o tegoroczną edycję konkursu, to była ona dla nas wyjątkowa. Zdobycie dwóch nagród na etapie regionalnym, a później zwycięstwo na szczeblu krajowym świadczy o naprawdę wysokiej ocenie wystawionej nam przez kapitułę konkursu – powiedział Jerzy Borowiec.

 

W gronie laureatów konkursu "Lodołamacze" Politechnika Wrocławska znalazła się już po raz szósty, ale po raz pierwszy została nagrodzona w etapie ogólnopolskim. Na szczeblach regionalnych w 2012 i 2015 r. nasza uczelnia otrzymała srebrny medal, cztery lata wcześniej zwyciężyła w kategorii „Pracodawca Nieprzedsiębiorca", a Jerzy Borowiec otrzymał wówczas także honorowy tytuł "Lodołamacza Specjalnego". W ubiegłym roku PWr zdobyła brązowy medal w kategorii "Instytucja", a w tym roku zwyciężyła w tej kategorii, zdobywając równocześnie tytuł honorowy "Super Lodołamacz".

 

Obecnie na PWr studiuje ponad 500 studentów (najwięcej na Wydziale Elektroniki) i ponad dwudziestu doktorantów z niepełnosprawnościami. Uczelnia realizuje również szereg projektów, których celem jest pomoc studentom z niepełnoprawnościami w dostępie do wiedzy.

 

Wyjątkową inicjatywą jest m.in. Laboratorium Tyfloinformatyczne PWr, w którym niepełnosprawni studenci mogą korzystać z literatury naukowej i materiałów dydaktycznych. Są im tam udostępniane na różnorodnych urządzeniach dostosowanych do potrzeb osób niesłyszących, niewidomych i niedowidzących czy z różnymi dysfunkcjami ruchu, np. deformacją rąk albo ich brakiem.

mic

Galeria zdjęć

 

źródło: pwr.edu.pl