Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2007 arrow Więcej spółek otwartych na niepełnosprawnych pracowników

Wersja dla osób niedowidzących










Więcej spółek otwartych na niepełnosprawnych pracowników
Rekordowa liczba 451 pracodawców zgłosiła się do tegorocznej edycji projektu Lodołamacze. Promuje on wrażliwe społecznie firmy, instytucje i organizacje, które wspierają aktywność zawodową osób niepełnosprawnych.

 

 


Osoby niepełnosprawne również odczuwają poprawę koniunktury na rynku pracy. Także wśród nich coraz mniej jest bezrobotnych; według danych GUS w II kwartale tego roku w Polsce pracowało 428 tys. niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, podczas gdy 31 tys. było bezrobotnych. To prawie o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. W rezultacie stopa bezrobocia w tej grupie spadła do rekordowo niskiego poziomu 6,8 proc. (z 8,1 proc. w tym samym okresie 2017 r.).



– Dobra koniunktura przekłada się na duże zapotrzebowanie na pracowników, z czego korzystają także osoby z niepełnosprawnościami – ocenia Anna Węgrzynowicz, rzeczniczka Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). Podczas uroczystej gali 27 września POPON już po raz 13. nagrodzi w swoim konkursie Lodołamacze pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne i podejmujących różne inicjatywy na ich rzecz.


„Rzeczpospolita" jest patronem medialnym konkursu, do którego w tym roku zgłosiło się aż 451 firm, instytucji i organizacji, które chciały się pochwalić swoimi działaniami wspierającymi pracowników z niepełnosprawnościami. To najwięcej w 13-letniej historii Lodołamaczy; dotychczas w konkursie wystartowało łącznie 4100 firm, a 590 z nich nagrodzono.


W tym roku szansę na laury w Lodołamaczach mieli nie tylko pracodawcy osób niepełnosprawnych startujący w trzech kategoriach (zakłady pracy chronionej, otwarty rynek pracy i instytucje). Już drugi rok z rzędu wszyscy pracodawcy dbający o zdrowie swoich pracowników mogli też wystartować w kategorii zdrowa firma, a na nagrodę mogli też liczyć organizatorzy przyjaznej przestrzeni – ułatwiającej życie osób z niepełnosprawnościami. Uczestników oceniano w dwóch etapach: pierwszy wyłaniał laureatów w poszczególnych rejonach kraju, a w w drugim, centralnym finaliści zmierzyli się w konkurencji o laury Lodołamaczy 2018.


Rzeczniczka POPON zaznacza, że oceniając pracodawców kapituła zwraca uwagę nie tylko na liczbę zatrudnionych niepełnosprawnych, ale także na faktyczne wsparcie, jakiego firma im udziela. Dodatkowo kapituła może przyznać dwie nagrody specjalne: Super Lodołamacza oraz Lodołamacza Specjalnego – dla osoby o wybitnych dokonaniach na rzecz niepełnosprawnych.


Działania wspierające aktywizację tych osób są tym bardziej potrzebne, że większość ludzi z niepełnosprawnością jest bierna zawodowo (1,16 mln w II kwartale br.). Jak przypomina Anna Węgrzynowicz, w wejściu na rynek pracy pomaga działająca od 14 lat przy POPON Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych (FAZON), która zajmuje się również pośrednictwem pracy. Prowadzi m.in. projekt Absolwent, który wspiera młodych ludzi z niepełnosprawnością, finansując im wybranych kurs ułatwiający wejście na rynek pracy.


Czytaj cały artykuł

Autor: Anita Błaszczak

Źródło: https://www.rp.pl