Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2011 arrow Polskie Radio Jedynka: Znamy "Lodołamaczy". Nagrody w konkursie wręczone

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy


Ogólnopolscy Patroni Medialni
SponsorzyPolskie Radio Jedynka: Znamy "Lodołamaczy". Nagrody w konkursie wręczone
Konkurs Lodołamacze, organizowany przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, honoruje firmy i instytucje, wspierające zatrudnienie osób z różnymi dysfunkcjami. W czwartek wieczorem w Warszawie wręczono nagrody w tegorocznej, trzynastej już edycji konkursu.


Posłuchaj 


Nagrodę w kategorii "Otwarty rynek" otrzymała firma samochodowa Motomax z Torunia. Jak mówi reprezentujący spółkę Jan Młynarczyk, w jego firmie pracuje kilkanaście osób, w tym cztery z niepełnosprawnością intelektualną.


- To bardzo fajne miejsce szczególnie dla młodych mężczyzn, którzy interesują się mechaniką i motoryzacją. Takie zainteresowania są też popularne wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Oni są może mniej sprawni, mniej przygotowani do wykonywania skomplikowanych czynności, ale w takiej firmie jest też wiele czynności prostych, które właściciel musi umieć wyłuskać, żeby taka osoba mogła wykonywać zadania, które jej nie nużą, które potrafi zrealizować - dodaje.


Jan Młynarczyk podkreśla, że przychodząc do pracy, osoba z niesprawnością intelektualną, dotąd wykluczona, odzyskuje godność. Na przykład, jak mówi, w jego firmie pracuje młody mężczyzna z zespołem Downa, który, dzięki pracy, bardzo szybko z dziecka stał się prawdziwym mężczyzną, zarabiającym pieniądze i dbającym o rodzinę.


- Okazuje się, że dobrze przygotowane miejsce pracy i przygotowani pracownicy są w stanie zapewnić dobre funkcjonowanie takiej osobie. My mamy od 11 lat pozytywne doświadczenia - wskazuje.


W kategorii "Dziennikarz bez barier"wyróżniono naszego kolegę z Polskiego Radia Poznań, Jerzego Łącznego, który zajmuje się problemami osób z niepełnosprawnością wzrokową.


- Sam jestem osobą niewidomą. Poszedłem do radia z intencją, by przekazywać wiadomości najważniejsze, najcenniejsze dla takich osób - zaznacza.


Ogromnym problemem jest bardzo mała aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych i ich i strach przed rynkiem pracy – przyznaje Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jak mówi, tylko 30 procent niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo.


- To dzisiaj główne zadanie dla laureatów, dla naszych "Lodołamaczy" - aby wyciągnąć tych ludzi z tej bezsilności, aby oni weszli na rynek pracy i zaczeli normalnie funkcjonować w życiu społecznym i gospodarczym - podkreśla.


W tegorocznym konkursie nagrody Lodołamaczy przyznano w sześciu kategoriach. Patronatem objął go, między innymi, Program 1 Polskiego Radia.


Autor: Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Źródło: https://www.polskieradio.pl