Start

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy


Ogólnopolscy Patroni Medialni


Regionalni Ambasadorzy Konkursu Lodołamacze 2016

Region:

Ambasadorem Konkursu Lodołamacze w regionie dolnośląsko-opolskim jest
Konrad Imiela

Konrad_Imiela Ambasador Lodołamacze 2016


Konrad Imiela 
- polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, także kompozytor, autor tekstów piosenek i reżyser teatralny. Dyrektor Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Od 2007 roku sprawuje artystyczną pieczę nad Przeglądem Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.


Ma na koncie kilka ról filmowych, m.in. Quo vadis, W pustyni i w puszczy, Dublerzy oraz telewizyjnych, m.in. w serialach: Życie jak poker ,Na dobre i na złe, Pierwsza miłość.


Jest współtwórcą Formacji Chłopięcej "Legitymacje", a także autorem piosenek i gitarzystą. Z recitalem "Rybi puzon", złożonym z piosenek Toma Waitsa wystąpił na XVI Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 12 czerwca 2001 roku w klubie Firlej we Wrocławiu miał premierę jego recital pt. "Śpiewa Konrad Imiela", obejmujący m.in. Karuzelę z madonnami z repertuaru Ewy Demarczyk, piosenki Arthura H., Toma Waitsa, Roberta Gonery, a także kilka własnych utworów. W 2006 roku ukazała się jego debiutancka płyta solowa pt. Garderoba męska. W 2005 roku wraz z Cezarym Studniakiem i Samborem Dudzińskim wyreżyserował galę Przeglądu Piosenki Aktorskiej "Wiatry z Mózgu". W 2011 jako reżyser przygotował imprezę "Sylwester z Dwójką" mającą miejsce na wrocławskim Rynku.


 


Ambasadorem Konkursu Lodołamacze w regionie łódzkim jest
Monika KuszyńskaPiosenkarka i autorka tekstów, u progu działalności artystycznej, w 2001 r. została - trzecią z kolei - wokalistką powstałej w 1990 r. a odnoszącej wówczas swoje największe sukcesy łódzkiej grupy Varius Manx. Jej debiutancki album, zatytułowany „Eta”, był siódmym w dorobku zespołu, uhonorowanego w tym czasie brylantową płytą. W roku 2002 zostali laureatami Grand Prix Festiwalu Krajów Nadbałtyckich, wkrótce ukazały się dalsze albumy z udziałem wokalistki / m.in. „Eno” 2002, „Emi” na 15-lecie grupy czy „Varius Manx symfonicznie” w 2006 r. oraz kilkanaście singli.

W maju 2006 roku jej karierę przerwał tragiczny w skutkach wypadek samochodowy, który na cztery lata oderwał ją od śpiewania. Pasja jednak okazała się silniejsza od słabości i pomimo faktu poruszania się na wózku inwalidzkim, wokalistka postanowiła wrócić na scenę, już jako solistka.

Pojawiła się gościnnie na płycie Beaty Bednarz, z którą nagrała w duecie piosenkę o wymownym tytule „Nowa rodzę się”. Kolejny utwór pt. „Słabość jest siłą”, znalazł się na składance „Wniebowzięci” .


Ambasadorem Konkursu Lodołamacze w regionie małopolsko-świętokrzyskim jest
Sebastian Karpiel-BułeckaSebastian Karpiel-Bułecka jest absolwentem architektury na Politechnice Krakowskiej. Urodził się w Zakopanem, mieszka w Kościelisku i jest silnie związany z góralskim folklorem. Sebastian_Karpiel-BułeckaSebastian Karpiel-Bułecka gra na skrzypcach, dudach i fujharze słowackiej. Jego muzyka to połączenie popu, folku i jazzu. W 2005 roku założył zespół Zakopower, w którym śpiewa i gra na skrzypcach. Sebastian Karpiel-Bułecka pojawił się również gościnnie na płytach takich artystów jak Justyna Steczkowska ("Alkimja"), Karimski Club ("Herbert"), Jan Kanty Pawluśkiewicz ("Radość Miłosierdzia") i Grezgorz Turnau ("Fabryka klamek").

       


Ambasadorami Konkursu Lodołamacze w regionie mazowieckim jest
Joanna Brodzik 

Joanna Brodzik urodziła się w Krośnie Odrzańskim. W 1996 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, a rok wcześniej zagrała w "Dzień wielkiej ryby", wystąpiła w filmie "Złoto dezerterów","Ogniem i mieczem", "Pianista", "1409 Afera na zamku Bartenstein". Grała również w serialach telewizyjnych, takich jak "Graczykowie" czy "Świat według Kiepskich" ,"Kasia i Tomek", „Magda M”.

Fot. Weronika Kosińska

 

 

Ambasadorem Konkursu Lodołamacze w regionie podkarpacko-lubelskim jest
Artur Andrus
Artur Andrus dziennikarz, artysta kabaretowy, poeta, autor tekstów piosenek, pisarz, piosenkarz, laureat konkursu „Mistrz Mowy Polskiej”. Na co dzień redaktor trójkowej „Powtórki z rozrywki”, znany i lubiany konferansjer różnych spotkań kabaretowych, komentator „Szkła kontaktowego” W swoim programie kabaretowym zaprezentuje felietony, oraz piosenki (również z ostatniej płyty „Myśliwiecka”, która otrzymała już status podwójnej platany) oraz wiersze . A wszystko to napisane ze swoistą finezją i szczyptą pobłażliwej ironii – oczywiście jak najpiękniejszą polszczyzną.

 


Ambasadorem Konkursu Lodołamacze w regionie pomorskim jest
Dorota Lulka

Dorota_Lulka

Dorota Lulka - absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, ukończyła kurs dla dziennikarzy i prezenterów TV p. J. Cieliszaka. Od 1999 roku aktorka Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni.

Filmografia:

 • IDĄC RAKIEM
 • CZARNY CZWARTEK. JANEK WIŚNIEWSKI PADŁ
 • Z MIŁOŚCI
 • CZWARTA WŁADZA
 • M JAK MIŁOŚĆ
 • LOKATORZY
 • SHOW
 • SAMO ŻYCIE
 • KLAN
 • KAJTUŚ CZARODZIEJ
 • RAMDAM
 • DAMY I HUZARY
 • MIŁOŚĆ I PRÓŻNOŚĆ
 • SPRAWA MONIKI
 • FAŁSZYWA MONETA
 • KROSIENKA


Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:

 • 2013 - Brązowy Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis
 • 2013 - Nagroda Prezydenta Gdyni za rolę Tulli Pokriefke w spektaklu „Idąc rakiem” w reżyserii Krzysztofa Babickiego
 • 2013 - Nagroda teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za rolę Tulli Pokriefke w przedstawieniu "Idąc rakiem" Teatru Miejskiego w Gdyni (premiera na Darze Pomorza 13 maja 2012 r).
 • 2013 - Nagroda Sztorm Roku w kategorii „Teatr”, przyznawana przez czytelników „Gazety Wyborczej Trójmiasto” w plebiscycie na najważniejsze wydarzenia trójmiejskiej kultury w ubiegłym roku za rolę Tulli Pokriefke w spektaklu „Idąc rakiem” w reżyserii Krzysztofa Babickiego.
 • 2008 - Medal Civitas e Mari „Tym którzy odważnie realizują marzenia” - nadany przez Prezydenta Miasta Gdyni z okazji Jubileuszu 30 -lecia Pracy Artystycznej
 • 2006 – Sztorm Roku 2005 (teatr) w plebiscycie czytelników Gazety Wyborczej, za rolę tytułową w spektaklu Piaf, P. Gems, reżyseria, inscenizacja i choreografia: J. Szurmiej, Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza z Gdyni,
 • 2006 – Teatralna Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2005, za tytułową rolę w przedstawieniu Piaf P. Gems i rolę Krystyny w Pannie Julii A. Strindberga w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni,
 • 2006 – Galion Gdyński – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, za rolę tytułową w przedstawianiu Piaf, P. Gems, reżyseria, inscenizacja i choreografia: J. Szurmiej, Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza z Gdyni,
 • 2003 – tytuł najlepszej aktorki IX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, za rolę Jesiennej Dziewczyny i Biduli w spektaklu Niespodziewany koniec lata, J. Przybora, J. Wasowski, reż. W. Śmigasiewicz, Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza z Gdyni,
 • 2003 – Najpopularniejsza aktorka Sceny Letniej,
 • 2000 – Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni za piosenki z Kabaretu Starszych Panów, przyznana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru,
 • 1997 – nagroda dla młodego twórcy radiowego, za słuchowisko Federico Garcia Lorca - kierunek śmierć, Festiwal Słuchowisk Polskiego Radia w Bolimowie,
 • 1993 – 'Biały bez' – nagroda dla najpopularniejszej aktorki Poznania,
 • 1989 – nagroda główna – Festiwal Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu,
 • 1989 – nagroda za główną rolę kobiecą – rolę Doryny w spektaklu Tartuffe Moliera, na Festiwalu w Opolu,
 • 1988 – Medal Młodej Sztuki, za rolę Szansonistki w spektaklu Decadance J. Satanowskiego i Panny Młodej w Weselu S. Wyspiańskiego.Dorota Lulka śpiewa piosenki Edith Piaf.

 
Ambasadorem Konkursu Lodołamacze w regionie śląskim jest
Józef Skrzek

Józef Skrzek Ambasador Lodołamacze 2106

 

Basista, multiinstrumentalista, kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, w ostatnich latach głównie komponujący muzykę sakralną. Urodził się 2 lipca 1948 w Siemianowicach Śląskich. Od dziecka ucząc się gry na fortepianie, w 1967 ukończył średnią szkołę muzyczną w Katowicach.

 


Od 1968 współpracował z formacjami Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty, zaś w 1969 rozpoczął trwającą dwa lata współpracę z popularną grupą Breakout, z którą zagrał kilkadziesiąt koncertów i nagrał album 70a.

 


W 1971 Skrzek założył Silesian Blues Band wspólnie z Antimosem Apostolisem (gitara) i Jerzym Piotrowskim (perkusja). W latach 1972-73 trio współpracowało z Czesławem Niemenem, uczestnicząc w nagraniu albumów Niemen Vol. 1, Vol. 2, Strange Is the World i Ode to Venus. Od 1973, przyjmując nazwę SBB, grupa nagrała szereg albumów ugruntowujących jej pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesiło działalność w 1980, reaktywując się z sukcesem w 2000.


Po zawieszeniu działalności SBB Skrzek nagrał szereg doskonale przyjętych przez krytykę albumów opartych na instrumentach elektronicznych. Debiutancka płyta, nagrany całkowicie solo Pamiętnik Karoliny, zarejestrowana została wiosną 1978 w studiu Polskiego Radia w Opolu. Również stuprocentowo autorską płytą był Ojciec chrzestny Dominika z 1980 - dwuczęściowa suita nawiązująca do najbardziej aktualnych dokonań muzyki elektronicznej i rocka progresywnego. W 1981 Skrzek był współautorem i kompozytorem albumu Haliny Frąckowiak Ogród Luizy. W tym samym roku ukazał się album Józefina, w dużej części inspirowany psychodelicznym rockiem przełomu lat 60 i 70, nagrany z udziałem pozostałych muzyków SBB oraz m.in. saksofonistów Andrzeja Olejniczaka i Tomasza Szukalskiego. Z Szukalskim w 1983 Skrzek zarejestrował awangardową płytę Ambitus Extended. Równie eksperymentalny był album koncertowy Podróż w krainę wyobraźni, nagrany w maju 1984 w chorzowskim planetarium.


Od końca lat 70 Skrzek komponuje muzykę teatralną, telewizyjną i filmową - jest autorem ścieżki dźwiękowej m.in. do filmów Golem i Wojna światów - następne stulecie Piotra Szulkina i Ręce do góry Jerzego Skolimowskiego. Wspólnie z reżyserem Lechem Majewskim stworzył film i operę Pokój saren oraz muzykę do filmów Angelus i Ogród rozkoszy ziemskich.


Od początku lat osiemdziesiątych Józef Skrzek coraz częściej koncertował w kościołach, wykorzystując zarówno tradycyjne organy jak i instrumenty elektroniczne. Od płyty Kantata Maryjna z 1987 regularnie wydaje płyty inspirowane tematyką religijną. Z kolei Wracam (1990) i Twój dom wschodzącego słońca (1993) zawierały pogodne piosenki bliskie muzyce pop.


Ostatnim solowym wydawnictwem Józefa Skrzeka jest nagrany z formacją East Wind koncertowy album Koncert żywiołów. W końcu października 2010 ukazała się nowa płyta SBB, Blue Trance.


  

Ambasadorem Konkursu Lodołamacze w regionie wielkopolsko-lubuskim jest
Marek Piekarczyk

Marek Piekarczyk ambasador Lodołamacze 2016 

Marek Piekarczyk urodził się 13 lipca 1951. roku w Poznaniu.

Wokalista występuje na scenie od 1969 r. Karierę zaczynał w zespołach: Biała 21., Sektor A.


Marek Piekarczyk ambasador Lodołamacze 2016Na początku lat 80. dołączył do grupy TSA. Od 1982 roku TSA zaczęło wydawać płyty długogrające a ich utwory okupowały czołowe miejsca na listach przebojów. Grupa została uznana za prekursora heavy metalu w Polsce. Wraz z zespołem TSA Marek Piekarczyk wystąpił na ok. 2000 koncertach w Polsce, USA, Kanadzie, Belgii, Holandii, Czechosłowacji, Rosji, Francji, Finlandii, Litwie, Białorusi, Ukrainie i Niemczech.


W latach 1986-1989 współpracował z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze „Jesus Christ Superstar”. Było to jedno z największych wydarzeń artystycznych tamtych lat. Odbyło się ok. 200 spektakli w Polsce i za granicą (USA, Kanada, Finlandia, Rosja) przyjętych entuzjastycznie przez wielotysięczną widownię. Ostatni spektakl z jego udziałem miał miejsce 4 czerwca 1999r. w Gdyni na Skwerze Kościuszki. Było to plenerowe widowisko dla wielotysięcznej widowni, z okazji przyjazdu papieża Jana Pawła II.


Lata 1989-1991 to okres działalności w bocheńskim zespole "Ball's'Power", z którym nagrał płytę "XES".


W latach 1992-1998 Piekarczyk mieszkał wraz z rodziną w Nowym Jorku, gdzie oprócz pracy w różnych zawodach, koncertował z miejscowymi artystami i występował na koncertach dla amerykańskiej Polonii. W 1994, po śmierci Ryszarda Riedla zorganizował koncert charytatywny dla jego rodziny, pod hasłem: „Nasz Rysiek Kochany”. Zorganizował również koncert charytatywny dla polskich muzyków poszkodowanych podczas powodzi w 1997r.


Po powrocie z USA Marek Piekarczyk stworzył projekt "Marek Piekarczyk i Przyjaciele" i koncertował w Polsce.


W 2000. roku przyłączył się do projektu "Dom Muzyki" wspierającego budowę Domu Muzyki dla Artystów Niepełnosprawnych. W ramach tego projektu współpracował też z Andrzejem "e-mollem" Kowalczykiem i wziął udział w kilkunastu koncertach oraz w nagraniu płyty-cegiełki "Trans-formacje" - "Oddział Otwarty", a także w następnym wydawnictwie pt. "Dom Muzyki"


Od roku 2002. śpiewa w zespole TSA, który po reaktywacji regularnie koncertuje. Spotkanie na scenie wszystkich muzyków z pierwszego składu TSA zaowocowało bardzo dobrze przyjętymi koncertami i nagraniami. W kwietniu 2004 roku ukazało sie nowe, premierowe wydawnictwo TSA pt: "Proceder". (wydane przez Metal Mind Productions) Była to najlepiej sprzedająca sie płyta rockowa 2004 roku.


W marcu 2007 ukazała się płyta „Yugopolis”, z 12 utworami nagranymi przez polskich wykonawców, na której między innymi pojawiły się dwa utwory zaśpiewane przez Marka Piekarczyka, z tekstami jego autorstwa: "Gdzie jest nasza miłość" i "Czy pamiętasz?". Płyta osiągnęła status złotej już w pierwszym dniu sprzedaży.


W listopadzie 2007 Marek Piekarczyk został zaproszony do projektu muzycznego "Night Rider Symphony" z którym w 2008 wystąpił w Chicago (Harris Theater) na koncercie z okazji jubileuszu XX-lecia Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Impreza odbywała się pod patronatem burmistrza miasta Chicago i Gubernatora Stanu Illinois.


24 października 2009 ukazała się solowa płyta Marka Piekarczyka pt. "Źródło". Motto płyty: "Kto ma dostęp do źródła, nie czerpie z kałuży" towarzyszy koncepcji albumu, która zakłada powrót do muzycznych korzeni, jednocześnie przeciwstawiając się fali wszechogarniającej tandety w muzyce rozrywkowej. Marek Piekarczyk nagrał swoją pierwszą solową płytę, jednocześnie składając hołd muzyce i artystom tworzącym początki rock'n'rolla w Polsce. Piosenki, które znalazły się na płycie zostały starannie wybrane według swoistego klucza.

Teledysk promujący płytę został nakręcony na Syberii na zamarzniętym jeziorze Bajkał.


Marek Piekarczyk bierze udział w wielu projektach artystycznych, w ramach których nagrywa i koncertuje.W 2010r. nagrał m.in. piosenkę „Wspomnienie” na płycie „Cudowny świat” dla Fundacji im. Profesora Religi. W 2011. nagrał utwór „Co u Ciebie” na płycie „Odnalezione piosenki Bogdana Łyszkiewicza”.


Marek Piekarczyk regularnie koncertuje z zespołem TSA i ze swoim projektem „Marek Piekarczyk Akustycznie”. Towarzyszą mu muzycy: Tadeusz Apryjas i Jacek Borowiecki. Marek bierze również udział w spektaklu „Klenczon – Poemat Rockowy” oraz w wydarzeniu artystycznym „Kazania Świętokrzyskie” razem z Józefem Skrzekiem, Antymosem Apostolisem i Chórem „Oktoich”.