Wersja dla osób niedowidzących
LAUREACI ETAPU CENTRALNEGO KONKURSU LODOŁAMACZE 2013 |
LAUREACI ETAPU CENTRALNEGO KONKURSU
Kategoria Zakład Pracy Chronionej
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2013 otrzymuje: Spółdzielnia Socjalna Kreatywni, ul. Gdańska 42, 85-006 Bydgoszcz Uzasadnienie
II miejsce i srebrny medal: ANDREA Sp. J., Pasieczna 8a, 05-822 Milanówek Uzasadnienie III miejsce i brązowy medal: Spółdzielnia Inwalidów PRZYJAŹŃ, ul. Piastów 2, 62-400 Słupca Uzasadnienie Spółdzielnia Inwalidów „Przyjaźń” w Słupcy funkcjonuje od 1951 roku i przez cały okres działalności realizuje politykę na rzecz zatrudniania i rehabilitacji zawodowej, społecznej i medycznej osób niepełnosprawnych. Aktualnie Spółdzielnia zatrudnia 319 osób, w tym 307 osób niepełnosprawnych. Należy nadmienić, iż większość pracowników cechuje długoletni staż zawodowy firmie. Spółdzielnia współpracuje również ze stowarzyszeniem na rzecz dzieci niepełnosprawnych, wspiera fundacje, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Zakłady Aktywizacji Zawodowej w zakresie powierzania pracy i pomocy finansowej.
Kategoria Otwarty Rynek
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2013 otrzymuje: Hutchinson Poland Sp. z. o.o., ul. Stolarska 23, 34-300 Żywiec Uzasadnienie
II miejsce i srebrny medal: Zakład Fizjoterapii i Masażu Bio-Relax, ul. Zielona 28a, 24-100 Puławy Uzasadnienie III miejsce i brązowy medal: Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół „POMOST”, ul. Próchnika 7, 90-408 Łódź Uzasadnienie Organizacja zatrudnia osoby niepełnosprawne od 2009 roku, walcząc z krzywdzącymi uprzedzeniami i stygmatyzacją osób z problemami psychicznymi w społeczeństwie. Ponad 30% personelu organizacji, to osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Członkowie organizacji uczestniczą również w spektaklach poetycko-muzycznych i innych spotkaniach kulturalnych na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Kategoria
I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2013 otrzymuje: Politechnika Łódzka, ul. Żeromskiego 116, 90-924 Łódź Uzasadnienie II miejsce i srebrny medal: Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej, ul. Słowackiego 17a, 43-300 Bielsko-Biała Uzasadnienie
III miejsce i brązowy medal: Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, ul. Kopernika 20, 56-300 Milicz Uzasadnienie Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych jest wyjątkową i godną naśladowania organizacją. Zatrudnia osoby niepełnosprawne na stanowiskach zgodnych z ich wykształceniem, zdolnościami, preferencjami i stanem zdrowia. W placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie niepełnosprawni zatrudniani są na stanowiskach technicznych, administracyjnych, kierowniczych oraz edukacyjno-terapeutycznych. Dodatkowo osoby niepełnosprawne przysposobione są do podjęcia pracy przez uczestnictwo w Warsztacie Terapii Zajęciowej, dzięki czemu znajdują zatrudnienie na otwartym rynku pracy również w firmach i placówkach niezwiązanych bezpośrednio ze Stowarzyszeniem. Godną naśladowania inicjatywą Milickiego Stowarzyszenia jest angażowanie osób niepełnosprawnych w życie lokalnej społeczności. Od kilku lat stowarzyszenie pozyskuje środki na tzw. zielone projekty, w ramach których osoby niepełnosprawne przeprowadzają różnorakie inicjatywy na rzecz przyrody Doliny. Jest to doskonała płaszczyzna do integracji społecznej i możliwość przełamywania niekorzystnych stereotypów dotyczących niepełnosprawności i osób nią dotkniętych.
Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe:
Program Pierwszy Polskiego Radia Pierwszy Program Polskiego Radia to ogólnopolska antena powszechnie znana ze swej społecznej wrażliwości. Radiowa Jedynka nie tylko prezentuje słuchaczom bogactwo audycji, w których poruszana jest tematyka osób potrzebujących, ale również wspiera różnorodne akcje i projekty społeczne, których celem jest niesienie pomocy ludziom doświadczonym przez los. Sama również bardzo często staje się inicjatorem i organizatorem tego typu przedsięwzięć. Radiowa Jedynka nie tylko nagłaśnia akcje służące poprawie sytuacji niepełnosprawnych na rynku pracy, ale sama również stara się być Pracodawcą Wrażliwym Społecznie, zatrudniając niepełnosprawnych dziennikarzy – Annę Falkiewicz, od lat prowadzącą audycje z udziałem słuchaczy w formie „Radiowego Telefonu Zaufania”, oraz Wojciecha Urbana, współpracującego z Redakcjami Aktualności i „Czterech Pór Roku”.
LODOŁAMACZ SPECJALNY 2013
Przemysław Sobieszczuk Pan Przemysław od urodzenia choruje na rzadką chorobę skóry - pęcherzowe oddzielanie się naskórka Epidermolysis bullosa (EB). Jest człowiekiem, który nie potrafi się nad sobą użalać, nie przerażają go komentarze innych ludzi skierowane w jego stronę, a związane z chorobą. Nie przeszkadza mu to w osiąganiu celów, jakie sobie stawia w związku z działalnością społeczną w organizacji Debra, którą sam założył w 2004 roku i która swoje najważniejsze cele realizuje na rzecz rodzin oraz dzieci zmagających się z ta chorobą. Jego działania w stowarzyszeniu zapoczątkowały w Polsce szereg zmian dotyczących przede wszystkim edukacji, rehabilitacji, integracji, leczenia i pielęgnacji, a także wymiany doświadczeń wśród samych cierpiących na EB oraz grona medycznego.
|
Copyright © Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepe3nosprawnych