Wersja dla osób niedowidzących
Strefa Biznesu Gazety Pomorskiej: Lodołamacze 2014. Te kujawsko-pomorskie firmy kruszą lody |
Niepełnosprawny nie znaczy: gorszy. To udowadniają pracownicy z orzeczeniami o niepełnosprawności. I szefowie, którzy ich zatrudniają.
OBEJRZYJ WIDEO Z LODOŁAMACZY 2014
- Ci na scenie to nasi artyści - pokazuje z dumą Barbara Tuptyńska, kierownik brodnickiego WTZ. - Mamy 50 uczestników. Zatrudniamy 15 pracowników, wśród których sześciu to niepełnosprawni.
Laureaci konkursu "Lodołamacze" to firmy, instytucje i organizacje przełamujące uprzedzenia związane z zatrudnieniem niepełnosprawnych ludzi. Krótko mówiąc: przełamują lody.
- My też to robimy - podkreśla Jerzy Deja, specjalista ds. zatrudnienia w firmie budowlanej "Zabłocki" w Bydgoszczy. - Nasza kadra to 70 osób, w tym trzy niepełnosprawne, które zatrudniliśmy w tym roku. Pokonywanie barier jest nadal trudne. Statystycznie pracuje tylko jedna osoba na 24 osoby, posiadające orzeczenie.
Podejście na szczęście się zmienia. - To dziewiąta edycja konkursu. Gdy zaczynaliśmy i mówiliśmy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, mało kto był zainteresowanym tematem, a teraz jest - mówi Monika Bugajewska-Tykarska z zarządu POPON. - Teraz na pracodawcę zatrudniającego osobę niepełnosprawną patrzy się już normalnie.
Spółdzielnia została założona w 2009 r. przez 8 osób niepełnosprawnych. Obecnie w spółdzielni pracuje 46 osób niepełnosprawnych w tym 23 osoby ze schorzeniami specjalnymi. W 2013 r. w spółdzielni zostało utworzonych 7 nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.
Wyróżnienie: Zakład Aktywności Zawodowej w Radziejowie
Kategoria Otwarty Rynek:
Zakład Blacharstwa Lakiernictwa i Mechaniki Pojazdowej w Toruniu to mała, rodzinna firma. Spośród 15 zatrudnionych w firmie pracowników 5 osób to osoby niepełnosprawne w większości z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Firma zatrudnia osoby niepełnosprawne od 2004 roku.
Kategoria Instytucja:
Fundacja "Wiatrak" od samego początku istnienia (2003 r. założenia)prowadzi działania na rzecz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe:
SUPER LODOŁAMACZ 2014:
Jest to jedyny Zaz w województwie działający na wsi. Obecnie zatrudnia 44 osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Celem zakładu jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych oraz przygotowanie tych osób do pracy na otwartym rynku pracy. W ostatnich latach aż 13 niepełnosprawnych pracowników zakładu znalazło zatrudnienia na otwartym rynku pracy. Działalność usługowo-wytwórcza prowadzona jest w zakładzie w pracowniach: stolarskiej, rękodzielniczej oraz wyrobów z papieru i tektury. Zakład ma w ofercie także usługę utrzymania czystości wokół nieruchomości. Pracownicy zakładu uczestniczą w licznych szkoleniach zawodowych, imprezach integracyjnych.
LODOŁAMACZ SPECJALNY 2014:
(PIO), Fot. Andrzej Muszyński |
Copyright © Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepe3nosprawnych