Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2016 arrow Ogólnopolski Lodołamacz za przełamywanie barier

Wersja dla osób niedowidzących










Ogólnopolski Lodołamacz za przełamywanie barier
Miło nam poinformować, że kapituła ogólnopolskiego konkursu „Lodołamacze 2016” przyznała Akademii Górniczo-Hutniczej srebrny medal w kategorii instytucje.

Uroczysta gala finałowa odbyła się 29 września br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Jury przyznało wyróżnienia w trzech kategoriach: dla zakładów pracy chronionej, firm działających na otwartym rynku pracy oraz dla instytucji. Akademię Górniczo-Hutniczą reprezentowały Prorektor ds. Studenckich AGH prof. Anna Siwik oraz Pełnomocnik Rektora AGH ds. Osób Niepełnosprawnych prof. Barbara Gąciarz.


Ideą „Lodołamaczy” jest przełamywanie uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Konkurs dzieli się na dwa etapy: regionalny i centralny. Przypomnijmy, że AGH zajęła I miejsce w regionie małopolsko-świętokrzyskim. Regionalni zwycięzcy poszczególnych kategorii zostali zakwalifikowani do centralnego etapu, w którym wyłoniono ogólnopolskich laureatów. Konkurs został zorganizowany przez Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych założoną przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


W Akademii od lat podejmowane są działania na rzecz aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnością w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Uczelnia konsekwentnie i z powodzeniem realizuje program „AGH uczelnią przyjazną wobec osób niepełnosprawnych”. Jego celem jest wspieranie i kompleksowe rozwiązywanie problemów, z którymi zmagają się studiujące osoby z różnymi niepełnosprawnościami, a metody i formy kształcenia dostosowywane są do indywidualnych potrzeb studentów. Aby stworzyć warunki do realizacji programu powołano Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych AGH, które współpracuje na mocy porozumienia z innymi krakowskimi uczelniami.


Uczelnia wspiera działalność oraz inicjatywy Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych AGH – pierwszej, powstałej w 2001 r. tego typu organizacji w Polsce. W 2008 r. utworzono Referat ds. Osób Niepełnosprawnych, w którym zatrudniane są osoby z niepełnosprawnościami i prowadzone są działania na rzecz aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych. W AGH studiuje ok. 500 osób z niepełnosprawnością, a uczelnia zatrudnia także 50 pracowników z niepełnosprawnością.


Źródło: www.agh.edu.pl/