Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2016 arrow Laureaci

Wersja dla osób niedowidzących


Ogólnopolscy Patroni MedialniLaureaci XI edycji konkursu Lodołamacze 2016

Gala Finałowa XI edycji Konkursu LODOŁAMACZE 2016

29.09.2016 r., Zamek Królewski w Warszawie

 


Pod honorowym patronatem

Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy

 


Kategoria Zakład Pracy Chronionej

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2016 otrzymuje: Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego "Orzech" Sp. z o.o

Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego "Orzech” powstał w roku 1996 i do tej pory pozostaje firmą rodzinną. Aktualna produkcja to 30 mln sztuk z możliwością rozszerzenia produkcji o dodatkowe zmiany produkcyjne. Jak mówi Prezes i właściciel firmy:

„Kiedy w 1996 roku na olimpiadzie w Atlancie polscy sportowcy zdobyli 7 złotych medali, świat usłyszał o Polsce. W tym samym czasie postanowiłem zainwestować w produkcję branży owocowo-warzywnej. Dokładnie pamiętam dzień, kiedy pierwsze produkty opuściły linie produkcyjną. Moim wielkim marzeniem w tym momencie było aby produkty pod marką Orzech były tak znane w Polsce i na świecie jak nasi złoci medaliści. Po kilkunastu latach mam ogromna satysfakcję, że przy tylu zmianach w branży przetwórczej, przy ogromnej konkurencji zdobyliśmy zaufanie wielu milionów ludzi na całym świecie. Moim mottem zawsze było, jest i będzie, że firmę i sukces tworzą ludzie. Mam na myśli oddanych i lojalnych pracowników” Dotyczy to wszystkich pracowników bez rozgraniczenia czy sprawnych czy niepełnosprawnych.”


II miejsce i srebrny medal: Zakład Aktywności Zawodowej w Czarnem

ZAZ od 2007 roku zatrudnia pracowników z każdym stopniem niepełnoprawności w 3 działach: gastronomicznym , pralniczym i gospodarczo- technicznym. W celu dostosowania umiejętności pracowników do wymogów rynku pracy, w 2015 roku zorganizowano szereg szkoleń i kursów. Szczególnym przeżyciem dla pracowników były warsztaty kulinarne ze znanym z programów telewizyjnych szefem kuchni, krytykiem kulinarnym i założycielem Akademii Kulinarnej - Kurtem Schellerem. Każdy uczestnik, poprzez aktywny udział, pod okiem samego Mistrza mógł odkryć swoje niepowtarzalne, ukryte talenty kulinarne. Zdecydowano się na zaproszenie takiego gościa, aby pokazać zarówno osobom niepełnosprawnym jak i pełnosprawnej kadrze że ograniczenia związane z niepełnosprawnością leżą w głowie i umyśle człowieka.


III miejsce i brązowy medal: JARPAK Zakład Produkcji Opakowań z Tektury Alicja Wątrobińska

Firma od 1996 zajmuje się produkcją opakowań z tektury i od samego początku zatrudnia osoby niepełnosprawne. Korzysta z wiedzy i doświadczenia pracowników, w ten sposób budując przewagę konkurencyjna firmy.


Kategoria Otwarty Rynek

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2016 otrzymuje: Limatherm Components Sp. z o.o

Limatherm Components Sp. z o. o. rozpoczął działalność w roku 2007. Firma zajmuje się produkcją komponentów do budowy aparatury kontrolno-pomiarowej. Limatherm Components obsługuje około 300 klientów rocznie, z tego ponad 90 % to klienci zagraniczni z wielu stron Świata – z Unii Europejskiej, obu Ameryk, Rosji i Dalekiego Wschodu. Szczególny obszar działalności to zatrudnianie osób niewidomych i z poważnymi wadami wzroku, osób niesłyszących lub głuchoniemych. Firma jest sponsorem i blisko współpracuje z klubem sportowym Start Katowice i sekcją Goalballa – gry halowej dla osób niewidomych. Pracownicy firmy są członkami drużyny i wraz z nią osiągają znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej i w turniejach międzynarodowych.

Dbałość o rozwój zawodowy i społeczny osób niepełnosprawnych sprawia, iż pracownicy firmy są świadomi wartości swojej osoby, zaangażowani i zmotywowani, a to przekłada się na efekty pracy. Utrzymanie zatrudnienia 230 osób niepełnosprawnych wskazuje na wysoką kulturę społeczną, zaufanie dla osób niepełnosprawnych i potwierdza realizowana na co dzień główna maksymę naszej firmy „ Życzliwość wywołuje życzliwość ”.


II miejsce i srebrny medal: Pelion S.A.

Pelion na rynku istnieje od 26 lat. Początkowo firma funkcjonowała jako lokalny, hurtowy dystrybutor farmaceutyków. W 1998 r. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Od tego czasu firma plasuje się w czołówce krajowych dystrybutorów farmaceutycznych. Osoby niepełnosprawne zatrudniane są w Spółkach Grupy Pelion na terenie całej Polski na różnych stanowiskach, zarówno fizycznych, jak i specjalistycznych.

Firma Pelion i jej wolontariusze włączają się w międzynarodową inicjatywę Dnia Godności. ucząc poszanowaniu osób niepełnosprawnych, chorych i starszych


III miejsce i brązowy medal: Aviva Sp. z o.o.

Firma działa w branży ubezpieczeń, jednocześnie realizując przyjazną politykę dla osób z niepełnosprawnością. Realizowany jest wewnętrzny program "Praca Bez Barier" oraz "Oczy Szeroko Otwarte", który ma na celu wspieranie aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych przez edukację menedżerów, wdrożenie dodatkowych benefitów dla osób niepełnosprawnych. Budowanie wśród pracowników zrozumienia, że osoby z niepełnosprawnościami są nadsprawne, gdyż pomimo przeciwności pracują zawodowo.Kategoria Instytucja

I miejsce i Statuetkę LODOŁAMACZ 2016 otrzymuje: Urząd Miejski w Koninie

Miasto Konin to miasto otwarte na potrzeby osób z niepełnosprawnością. Dzięki różnorodnym działaniom powstał wydział Urzędu - Centrum Organizacji Pozarządowych, który podejmuje działania społeczne umożliwiające działania edukacje, rozwój, zatrudnienie czy samozatrudnienie osób z niepełnosprawnością. W budynku Centrum, w mieszkaniach treningowych osoby z niepełnosprawnością uczą się samodzielności w życiu codziennym. W swej polityce kadrowej Miasto Konin przekroczyło wskaźnik 6% zatrudnienia osób z niepełnosprawnością i choćby dlatego może być przykładem dla innych urzędów i instytucji. Ale także inne działania mogą być wzorem do naśladowania. Miasto Konin stosuje kompleksową politykę przestrzenną w której bezpośredni udział biorą osoby niepełnosprawne, co pozwala na dobre dostawanie budynków, ulic, miejsc użyteczności publicznej dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Miasto Konin promuje działalność osób niepełnosprawnych poprzez współrealizację zadań wraz lokalnymi NGO poprzez różnego rodzaju aktywności: wystawy prac plastycznych, zajęć sportowych, nagłaśnianie sukcesu osób z niepełnosprawnościami we wszystkich lokalnych mediach. Dobre miasto, to miasto przyjazne dla wszystkich.


II miejsce i srebrny medal: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica jest nowoczesną uczelnią publiczną o zasięgu ogólnopolskim, rozwijającą partnerską współpracę z uczelniami Europy i świata.

W Akademii od lat podejmowane są działania na rzecz aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnością w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Uczelnia konsekwentnie i z powodzeniem realizuje program „AGH uczelnią przyjazną wobec osób niepełnosprawnych”. Celem programu jest wspieranie i kompleksowe rozwiązywanie problemów, z którymi zmagają się studiujące osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Metody i formy kształcenia dostosowywane są do indywidualnych potrzeb studentów wynikających z niepełnosprawności. Aby stworzyć pełne warunki do realizacji tego programu na Uczelni powołane zostało Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, które na mocy Porozumienia współpracuje z innymi krakowskimi Uczelniami.

Uczelnia wspiera działalność oraz inicjatywy Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych AGH – pierwszej, powstałej w 2001 roku tego typu organizacji w Polsce. W 2008 r. utworzono Referat ds. Osób Niepełnosprawnych, w którym zatrudniane są osoby z niepełnosprawnościami i prowadzone są działania na rzecz aktywizacji społecznej osób niepełnosprawnych.


III miejsce i brązowy medal: Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Legnicy

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci jest organizacją pożytku publicznego o zasięgu ogólnopolskim, z czego legnicki oddział jest największym w kraju. TPD działa na rzecz potrzebujących dzieci, chroni i promuje prawa dzieci. Pracodawca od wielu lat podejmuje działania związane z aktywowaniem środowiska osób z niepełnosprawnościami na wielu płaszczyznach. Począwszy od wdrożenia programów stażowych do utworzenia stałych etatów, zwiększa doświadczenie i szanse odnalezienia się na rynku pracy, a jednocześnie daje przykład świadomości społecznej zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, także wśród innych pracodawców.Ponadto Kapituła przyznała tytuły honorowe:

Super Lodołamacz

Polski Komitet Paraolimpijski

Sport kształtuje moc konieczną do walki z przeciwnościami losu, daje wiarę w siebie, daje możliwość zapomnienia o codziennych problemach, daje radość i entuzjazm tak nam wszystkim potrzebny w codziennym życiu i w codziennej pracy.

Polscy Paraolimpijczycy zdobyli 39 medali i 10 miejsce w klasyfikacji medalowej na Igrzyskach w Rio. Determinacja to sens rywalizacji sportowej, a pokonywanie barier jest godne naśladowania.


Lodołamacz Specjalny

Martyna Wojciechowska

Jak Martyna sama o sobie mówi: Nie potrafię żyć bez pracy i bez energii, która mnie napędza, kiedy jadę na kraniec świata. Wiele czasu jeszcze minie, zanim wydobrzeję, ale jestem pewna, że praca będzie dla mnie najlepszym lekarstwem na wszystko.

Martyna Wojciechowską angażuje się nie tylko w pomaganie ludziom na krańcach świata, ale także w pomaganie Fundacji Na ratunek dzieciom z choroba nowotworową. Jej energia, ciężka praca przynoszą realne efekty.


Prowadzenie: Anna Popek

 


Patroni medialni

  

Sponsor