Startarrow Etap regionalny arrow dolnoś., lubus., opol., śląs. arrow Aktualności arrow Radio EM: Katowice. Znamy laureatów Lodołamaczy 2019. Pytamy o sytuację osób niepełnosprawnych

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy
Ambasadorzy Konkursu
Stanisława Celińska


Urszula DudziakOgólnopolscy Patroni Medialni
Radio EM: Katowice. Znamy laureatów Lodołamaczy 2019. Pytamy o sytuację osób niepełnosprawnych
Regionalny konkurs Lodołamacze 2019 - już rozstrzygnięty! Dziś w Bibliotece Śląskiej w Katowicach odbyła się Regionalna Gala Konkursu.

Regionalna Gala Konkursu w Bibliotece Śląskiego jest już 14. edycją konkursu dedykowanego pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne. Do konkursu dotychczas przystąpiło ponad 4500 firm, a ponad 590 przedsiębiorstw odebrało w nim nagrody. Na miejscu była nasza reporterka, Agnieszka Skrzypczyk:


Posłuchaj


Dodajmy, że wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się między innymi: Polski Komitet Paraolimpijski, Fundacja Anny Dymnej 'Mimo Wszystko', czy  Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

A jak rozwija się rynek pracy osób z niepełnosprawnością?

Osoby niepełnosprawne narzekają, że często nie są brani pod uwagę podczas rekrutacji na różne stanowiska. Pracodawcy wolą zatrudnić osobę sprawną, ponieważ boją się, że dostosowanie miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych może wiązać się wysokimi nakładami finansowymi. Nic bardziej mylnego. Polskie prawo w takich sytuacjach wyciąga do pracodawców pomocną dłoń i zapewnia różnego rodzaju dofinansowania. O tym, jak dynamicznie rozwija się w Polsce rynek pracy osób z niepełnosprawnością nasza reporterka, Agnieszka Skrzypczyk rozmawiała z Janem Wrońskim, dyrektorem śląskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:

 

Posłuchaj


Warto podkreślić, że zatrudnianie osób niepełnosprawnych pozwala przede wszystkim obniżyć koszty pracy. Pracodawcy mogą liczyć na dofinansowanie do wynagrodzenia oraz do składek ZUS. O dofinansowanie może się ubiegać każdy pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne oraz pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej.

 

Autor:Agnieszka Skrzypczyk
Źródło: https://www.radioem.pl