Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2018 arrow Gazeta Pomorska: Super Lodołamacz - UKW z prestiżową nagrodą za działania na rzecz osób niepełnosp

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy
Ambasadorzy Konkursu
Stanisława Celińska


Urszula DudziakOgólnopolscy Patroni Medialni

Gazeta Pomorska: Super Lodołamacz - UKW z prestiżową nagrodą za działania na rzecz osób niepełnosp

 

 

Nagrodę w kategorii specjalnej „Super Lodołamacz 2020” - dla najlepszego z najlepszych przyznano Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego. To nagroda w kategorii regionów: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Statuetkę odebrali mgr Radosław Cichański - pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych oraz Dawid Krasiński - prezes Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UKW.


W ciągu ostatnich siedmiu lat uczelnia rozwinęła się w różnych obszarach działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Poprawiła dostępność architektoniczną budynków dla osób z dysfunkcją narządu ruchu oraz poszerzyła bazę noclegową dla osób niepełnosprawnych.

- Uruchomiono również zajęcia dedykowane studentom z niepełnosprawnościami, takie jak język angielski dla osób słabosłyszących oraz szachy w ramach alternatywnych zajęć wychowania fizycznego. Ponadto zapewniono studentom pomoc psychologa, logopedy oraz instruktora orientacji przestrzennej - wymienia Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Na uczelni działa również Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UKW. Obecnie jest to jedna z najaktywniejszych organizacji studenckich działających na rzecz osób niepełnosprawnych w Polsce.

 

Goalball niewidomych studentów UKW
UKW stało się pierwszą uczelnią w Polsce, gdzie utworzono sekcję sportową goalball dla osób niewidomych.
- Aktualnie przy uniwersytecie funkcjonuje Stowarzyszenie Bydgoski Klub Goalball, którego drużyna juniorska jest Mistrzem Polski do lat 21 - podkreśla Zieliński.

W 2019 roku w ramach konkursu „Uczelnia dostępna” UKW uzyskał ponad 3,5 mln zł dotacji na projekt „Uniwersytet Równych Szans”, który od czerwca tego roku jest realizowany na UKW.

 

200 niepełnosprawnych studentów i 25 pracowników na UKW
Obecnie na uczelni kształci się ponad 200 studentów i doktorantów niepełnosprawnych oraz pracuje 25 osób z niepełnosprawnością.

 

autor: Agata Kozicka
źródło: https://pomorska.pl/