Startarrow Poprzednie edycje arrow TVP3 Warszawa: Lodołamacze 2021. Na Zamku Królewskim wręczono nagrody

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy
Ambasadorzy Konkursu
Stanisława Celińska


Urszula DudziakOgólnopolscy Patroni Medialni
TVP3 Warszawa: Lodołamacze 2021. Na Zamku Królewskim wręczono nagrodyNa Zamku Królewskim w Warszawie po raz 16 wręczono nagrody w konkursie Lodołamacze. W konkursie uhonorowani zostali pracodawcy wrażliwi społecznie, zatrudniających osoby niepełnosprawne a także same osoby niepełnosprawne.


 

- Laureaci Lodołamaczy to firmy, instytucje i organizacje przełamujące stereotypy i uprzedzenia. To pracodawcy otwarci na potrzeby osób niepełnosprawnych, których przedsiębiorstwa dały szansę swoim pracownikom na pracę i rozwój. W ich firmach osoba z niepełnosprawnością jest pełnosprawnym pracownikiem zaangażowanym we wspólne budowanie sukcesu firmy - mówił prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Jan Zając.

- Nasze ministerstwo od trzech lat koordynuje rządowy program Dostępność plus, w ramach którego realizujemy działania, mające na celu przełamywanie barier - nie tylko architektonicznych, ale również własnych, tych tkwiących w nas. Chcemy szkolić, edukować, publikować informacje o tym, w jaki sposób realizować działania na rzecz osób o szczególnych potrzebach - mówiła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, zasiadająca w Kapitule konkursu Lodołamacze.

 

- Cieszę się, że jest nas coraz więcej, że coraz więcej przedsiębiorców podejmuje te działania, bo współpraca z osobami z niepełnosprawnością to ogromny potencjał, który każda z firm może i powinna wykorzystywać - oceniła.

W kategorii "Dziennikarz bez barier" zwyciężył Wojtek Sawicki, który prowadzi konto na Instagramie, układa muzyczna listę przebojów, pisze recenzje płyt. Sawicki mieszka w Gdyni, od dzieciństwa choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Porusza się na elektrycznym wózku, oddycha przez respirator, komputer obsługuje za pomocą gałki ocznej. Jak mówi Sawicki: "social media kreują wzorce i dlatego chcę tam zmieniać postrzeganie osób z niepełnosprawnościami, żebyśmy przestali być kojarzeni jedynie ze zbiórkami pieniędzy, chorobami i cierpieniami".

Kapituła przyznała też tytuły honorowe - Super Lodołamacze 2021 - dla Teatru 21 - zespołu teatralnego, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem oraz dla Olivera Palmera - niesłyszącego tenora, nazywanego polskim Bocellim.

Przyznano też nagrody w kategoriach: "Zatrudnienie Chronione", "Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa", "Otwarty Rynek Pracy", "Instytucja", "Przyjazna Przestrzeń", "Zdrowa Firma".

Konkurs Lodołamacze honorowym patronatem objęła małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda. Organizuje go Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych.

autor: IAR/PAP/borek
źródło: https://warszawa.tvp.pl