Startarrow Poprzednie edycje arrow Lodołamacze 2017 arrow Radio Opole: Lodołamacze dla tych, którzy każdego dnia walczą z dyskryminacją osób niepełnosprawnych

Wersja dla osób niedowidzących


Ogólnopolscy Patroni MedialniRadio Opole: Lodołamacze dla tych, którzy każdego dnia walczą z dyskryminacją osób niepełnosprawnych

 

Lodołamacze rozdane. Po raz 17. przyznano nagrody tym, którzy walczą z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Pracodawcom, przedsiębiorcom, dziennikarzom. W Opolu odbyła się gala finałowa z udziałem laureatów z czterech województw.

 

 

- Ten konkurs ma w sobie coś wyjątkowego - przekonuje Krzysztof Kosiński, wiceprezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

- W przeciwieństwie do wielu konkursów, które są kierowane m.in. do przedsiębiorców, u nas nie wystarczy się zgłosić. Nie wystarczy wpłacić jakiegoś datku i otrzymać nagrodę. Mam jasno określone kryteria, a wybierani są najlepsi z najlepszych.

I miejsce i statuetkę "Lodołamacza 2022" w kategorii "rehabilitacja społeczno-zawodowa" otrzymał Zakład Aktywności PSONI w Dzierżoniowie. Jak mówi Jolanta Oliwa, przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Dzierżoniowie, na to wyróżnienie pracowała aż 30 lat.

- Przełamywałem bariery od tworzenia ośrodka rehabilitacyjnego warsztatów terapii zajęciowej, zakładu aktywności zawodowej, mieszkań wspomaganych. Żeby to osiągnąć musiałam łamać lody przez 30 lat. Z urzędami, z różnymi instytucjami, na dolnym śląsku i nie tylko.

W kategorii "Przyjazna przestrzeń - dostępność cyfrowa" najlepszy okazał się być pomysł przedstawicieli Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego o nazwie "Laboratorium bez barier".

- Chciałabym bardzo, aby to miejsce spowodowało zmianę sposobu myślenia, żeby stało się nie opcją, czyli, że niektórzy mają takie stanowiska, a niektórzy nie, tylko żeby to było standardem - mówi Jolanta Eifler z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Małgorzata Jagieluk, prezes zarządu Fundacji Dom w Opolu zwróciła uwagę na problemy, z jakimi muszą mierzyć się pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne.

- Co prawda jest wsparcie w zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością, ale w moim osobistym odczuciu pracodawcy nie są na to gotowi. Pracownik z niepełnosprawnością jest kłopotem dla pracodawcy i tutaj nie ma się co oszukiwać. To jest osoba, która pracuje wolniej, ma większą absencję w pracy, która ma prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu w skali roku.

Podczas gali uhonorowano laureatów w 9 kategoriach:

- "Zatrudnienie chronione" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymało
Przedsiębiorstwo SIMET Spółka Akcyjna z Jeleniej Góry.

- "Otwarty rynek pracy" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymało ABC Service z Wrocławia.

- "Instytucja" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymała
Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym z Opola.

- "Zdrowa firma" - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymało Weegree Sp. z o.o. z Opola.

- „Dziennikarz bez barier” - I miejsce i statuetkę Lodołamacze 2022 otrzymała Joanna Majewska, TV Przystań.

- Statuetkę Super Lodołamacza przyznano Konwentowi OO. Bonifratów z Prudnika.

- Statuetkę Lodołamacza specjalnego otrzymał Adam Komar.

 

Krzysztof Kosiński

Posłuchaj


Jolanta Oliwa

Posłuchaj


Jolanta Ejfler

Posłuchaj


Małgorzata Jagieluk

Posłuchaj