Startarrow Etap centralny arrow Polskie Radio 24: Gala Lodołamacze. Marlena Maląg: nie zostawiamy Polaków samych sobie

Wersja dla osób niedowidzących


Ogólnopolscy Patroni Medialni


Polskie Radio 24: Gala Lodołamacze. Marlena Maląg: nie zostawiamy Polaków samych sobieMinister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że na realizację programów wspierających osoby niepełnosprawne przeznaczono miliard złotych. Podczas gali "Lodołamacze" na Zamku Królewskim w Warszawie minister złożyła gratulacje laureatom.


 
Gratuluję wszystkim państwu, za zaangażowanie, za trud który państwo podejmujecie - powiedziała Marlena MalągFoto: Twitter/@MRiPS_GOV_PL
 
Tytułem Lodołamacz wyróżnione zostały instytucje, firmy i osoby, które jako cel działalności postawiły sobie eliminowanie barier społecznych, z jakimi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnościami.

 
Minister Marlena Maląg podziękowała wszystkim nagrodzonym za pomoc najbardziej potrzebującym.

- Gratuluję wszystkim państwu, za zaangażowanie, za trud, który państwo podejmujecie, i przede wszystkim za to, że podejmujecie działania, które służą drugiemu człowiekowi - mówiła minister Marlena Maląg.

Rządowe dofinansowanie
Jak podkreśliła, "z roku na rok wzrasta dofinansowanie na programy wspierające osoby niepełnosprawne".

- Również teraz, za moment będziemy procedować w trybie nadzwyczajnym ustawę na rok 2023, żebyśmy do 1 stycznia 2023 roku już wszystko mieli jednoznacznie określone - zmiany w ustawie o rehabilitacji, które zapewnią większe finansowanie - powiedziała minister.

- Zdajemy sobie w pełni sprawę, że jest bardzo trudna sytuacja związana z wysoką inflacją, związaną z toczącą się wojną na Ukrainie. Nie zostawiamy Polaków samych sobie - podejmujemy działania, od tarczy antyinflacyjnej poprzez odpowiednie dodatki - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej.

 

Posłuchaj

Marlena Maląg o pomocy drugiemu człowiekowi (IAR)

 

Siedemnaście lat
Jan Zając, prezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, jednego z organizatorów Konkursu, zaznaczył, że Lodołamacz ewoluuje tak jak życie.

- Siedemnaście lat temu rozpoczęliśmy ten konkurs, aby promować zatrudnienie. Pokazywać pozytywne przykłady, że pracodawcy mogą zatrudniać osoby niepełnosprawne. Dzisiaj wygląda to o wiele szerzej - powiedział Jan Zając.

- Dzisiaj, w kręgu naszego zainteresowania - konkursu "Lodołamacze" i prezentowania przykładów poprzez laureatów - jest patrzenie na człowieka, który jest słabszy niż pozostali członkowie naszego społeczeństwa. To są osoby niepełnosprawne, seniorzy, ale również matki z dzieckiem. To dotyczy nas wszystkich - tłumaczył Jan Zając.


Walka z depresją
Statuetki wręczono w siedmiu kategoriach konkursowych oraz w dwóch kategoriach specjalnych: Super Lodołamacz i Lodołamacz Specjalny. Super Lodołamacz trafił do twórców filmu "Sonata". Wyróżnienie w kategorii Super Lodołamacz otrzymała Kampania "Breastfit. Kobiecy Biust. Męska Sprawa", której organizatorem jest Fundacja Onkocafe-Razem Lepiej przy wsparciu Firmy Novartis.

Lodołamacz Specjalny otrzymał Marek Kamiński, za stworzenie aplikacji LifePlan App wspomagającej walkę z depresją u dzieci i młodzieży.

W kategorii Dziennikarz bez Barier I miejsce i statuetkę Lodołamacz 2022 otrzymał Tomasz Wolny z TVP.

Posłuchaj


Marlena Maląg o środkach przeznaczonych na rehabilitację (IAR)

 

Większa aktywność
Projekt "Lodołamacze 2022" dofinansowany jest ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach konkursu o zlecenie realizacji zadań pod nazwą "Sięgamy po sukces". Celem projektu "Lodołamacze 202" jest wzrost aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia.