Start

Wersja dla osób niedowidzących


Ogólnopolscy Patroni MedialniKobas Laksa ambasadorem XIX edycji Konkursu Lodołamacze

Kobas Laksa to wszechstronny artysta sztuk wizualnych, producent, reżyser, scenarzysta, fotograf, animator oraz grafik 2D/3D, z pasją do nowych technologii generujących obrazy ruchome i statyczne. Jego twórczość to harmonijne połączenie doświadczenia artystycznego i komercyjnego, które wciąż popycha go do odkrywania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie designu i krótkich form filmowych.

W latach 90. współtworzył nieformalne kino offowe, a jego film "Sceny z użycia" (1997) zdobył Grand Prix na festiwalu OFF Cinema w Poznaniu w 2001 roku. Laksa jest absolwentem Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom w 1996 roku) oraz kursu reżyserskiego i scenariuszowego w Wajda School (2015-2018). Jego portfolio obejmuje filmy dokumentalne i fabularne oraz teledyski, które często zdobywają uznanie krytyków i widzów.

 

W 2008 roku współtworzył projekt "Hotel Polonia" oraz serię fotomontaży "Budynek - życie po życiu", za które polski pawilon został nagrodzony Złotym Lwem podczas Biennale Architektury w Wenecji. Jest również laureatem Fryderyka 2018 w kategorii Teledysk Roku za klip do utworu "Abduł Bey", zainspirowany sztuką surrealizmu i dadaizmu lat 30. XX wieku.

 

Jednym z ostatnich jego projektów było animowanie malarstwa Zdzisława Beksińskiego przy użyciu sztucznej inteligencji, co dowodzi jego nieustannego dążenia do łączenia tradycji z nowoczesnością. Prywatnie jest dumnym ojcem Jonatana – Kosmitka Jo, chłopca z zespołem Downa.  Współtworzył inspirujący projekt "Down the Road".

 

Kobas Laksa to artysta, który swoją twórczością i życiem inspiruje innych do poszukiwania piękna w niespodziewanych miejscach i do odważnego łączenia różnych dziedzin sztuki.