Startarrow media o nas arrow UM Województwa Zachodniopomorskiego: LODOŁAMACZE 2024 dla wybitnych z Pomorza Zachodniego

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy












Ogólnopolscy Patroni Medialni










Sponsor


UM Województwa Zachodniopomorskiego: LODOŁAMACZE 2024 dla wybitnych z Pomorza Zachodniego

Spółdzielnia Socjalna „Pożyteczni” z Polic, spółka non profit Pełnosprawni z Gryfina oraz Fundacja VELO Horyzonty Możliwości ze Szczecina zostały nagrodzone i wyróżnione podczas XIX edycji konkursu LODOŁAMACZE 2024. To uhonorowanie pracy na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością.  Podczas gali, który odbyła się 5 września w Bydgoszczy specjalne wyróżnienie otrzymał także Marian Jagiełka, przewodniczący kołobrzeskiego PSONI.
 
Konkurs dla wrażliwych społecznie pracodawców.
„LODOŁAMACZE” to największy i najdłużej działający tego typu konkurs w Polsce. Przedstawia dobre praktyki zarówno wielkich korporacji, jak i małych i średnich firm oraz zakładów pracy chronionej. Pokazuje, jak szeroki zakres może mieć społeczne zaangażowanie firm: od działań na rzecz pracodawców przez edukację oraz promocję różnorodności, zdrowia czy dostępności.
W czwartek, 5 września br. odbyła się w Bydgoszczy regionalna gala XIX edycji konkursu LODOŁAMACZE 2024. Z grodu nad Brdą trzy organizacje z Pomorza Zachodniego wracają ze statuetkami i wyróżnieniami. Z kolei „Lodołamaczem Specjalnym” został uhonorowany Marian Jagiełka z Kołobrzegu.
– Po raz kolejny organizacje pozarządowe i mieszkańcy z Pomorza Zachodniego pokazują, że są wrażliwi społecznie oraz otwarci na potrzeby drugiego człowieka. Codzienną pracą budują społeczność równą, tolerancyjną, która daje każdemu szansę na rozwój. Gratuluję państwu chęci i odwagi do wprowadzania zmian na rzecz rodzin i osób z niepełnosprawnością   – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Podczas bydgoskiej regionalnej gali poznaliśmy laureatów z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego. Laureatów uhonorowano w 10 kategoriach. To: Zatrudnienie chronione, Rehabilitacja społeczno-zawodowa, Otwarty rynek pracy, Instytucja, Biznes Odpowiedzialny Społecznie – Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG), Przyjazna przestrzeń – dostępność cyfrowa, Zdrowa Firma, Dziennikarz bez barier, Super Lodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny.
 
Nagrody dla podmiotów z Pomorza Zachodniego
Organizacje i mieszkańcy z województwa zachodniopomorskiego zostali wyróżnieni w kategoriach „Otwarty rynek pracy”, „Rehabilitacja społeczno-zawodowa” oraz Lodołamacz Specjalny”.
– Takie wyróżnienia cieszą najbardziej, ponieważ pokazują jak fantastyczne, pełne pasji i energii są organizacje i podmioty społeczne działające na Pomorzu Zachodnim. Szczególne gratulacje kieruje do Mariana Jagiełki z Kołobrzegu, który w tym roku został uhonorowany „Lodołamaczem Specjalnym”. Dzięki takim ludziom i organizacjom zmienia się postrzeganie niepełnosprawności – mówi Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska.
 
Spółdzielnia Socjalna „Pożyteczni” z Polic zdobyła pierwsze miejsce w kategorii „Otwarty rynek pracy”. Celem organizacji jest głównie aktywizacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnością intelektualną. Podopieczni poprzez pracę polegającą m.in. na dostarczaniu usług cateringowych czy sprzedaż, bezpośrednią obsługę klienta mają możliwość włączenia się w życie społeczności lokalnej. Są zauważani, doceniani, mają poczucie sprawstwa i użyteczności wykonanej przez siebie pracy.
 
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała także spółka non profit Pełnosprawni. Jest to podmiot ekonomii posiadający od czerwca 2022 r. status przedsiębiorstwa społecznego. Ideą firmy jest stworzenie bezpiecznego i przyjaznego miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością oraz wzmocnienia wizerunku tych osób w przestrzeni publicznej. Oferują kompleksowe usługi krawieckie, porządkowe i pielęgnacji zieleni dla klientów indywidualnych i biznesowych.
 
W kategorii „Rehabilitacja społeczno-zawodowa” trzecie miejsce otrzymała Fundacja VELO Horyzonty Możliwości ze Szczecina, która na co dzień buduje przyjazne otoczenie osób niepełnosprawnych.  Organizacja prowadzi m.in. działania edukacyjne, doradcze i szkoleniowe oraz przede wszystkim rehabilitację i specjalne treningi dla OzN.
 
„Lodołamacz Specjalny” z Kołobrzegu
Marian Jagiełka, przewodniczący kołobrzeskiego PSONI otrzymał tytuł „Lodołamacz Specjalny”. Komisja konkursowa podkreśliła, że dzięki jego zaangażowaniu powstał w Kołobrzegu kompleksowy system opieki, wsparcia, edukacji, rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz wsparcia rodziców i opiekunów. Poziom i zakres wsparcia oceniany jest jako jeden z najlepszych w kraju.

źródło: https://www.wzp.pl/