Start

Wersja dla osób niedowidzących


Patronat honorowy
Małżonki Prezydenta RP
Pani Agaty Kornhauser-Dudy












Ogólnopolscy Patroni Medialni










Sponsor


Politechnika Wrocławska nagrodzona za wspieranie osób z niepełnosprawnościami

Nasza uczelnia zwyciężyła w kategorii „Otwarty rynek pracy” w regionalnym etapie konkursu Lodołamacze 2024. Ideą konkursu jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób z niepełnoprawnościami.

 


Konkurs zorganizowano już po raz dziewiętnasty. W tym roku nagrody wręczono w ośmiu kategoriach – Zatrudnienie chronione, Rehabilitacja społeczno-zawodowa, Otwarty rynek pracy, Instytucja, Przyjazna przestrzeń-dostępność, Firma zdrowa, Dziennikarz bez barier oraz Biznes odpowiedzialny społecznie- zrównoważony rozwój biznesu.

 

Regionalny finał odbył się w Poznaniu, a statuetkę i pamiątkowy dyplom odebrała delegacja z Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami PWr.

 

– Ta nagroda jest dla naszej uczelni szczególnym wyróżnieniem. Pokazuje, jak dużo pracy wkładamy w budowanie otwartości, życzliwości i przede wszystkim świadomości, że nie ma kierunku lub stanowiska pracy nieosiągalnego dla osoby, która ma trudności wynikające ze stanu zdrowia lub ograniczeń psychofizycznych – mówi dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. uczelni, pełnomocniczka rektora ds. dostępności.

 

W gronie laureatów konkursu Politechnika Wrocławska znalazła się już po raz szósty. W 2012 i 2015 r. nasza uczelnia otrzymała srebrny medal, cztery lata wcześniej zwyciężyła w kategorii „Pracodawca Nieprzedsiębiorca”. W 2016 r. PWr zdobyła brązowy medal w kategorii „Instytucja”, a 2017 r. zwyciężyła w tej kategorii na szczeblu regionalnym i krajowym, zdobywając równocześnie tytuł honorowy „Super Lodołamacz”.

 

– Fakt, że nie pierwszy raz otrzymujemy nagrodę w konkursie, świadczy o tym, że nie pozostajemy w miejscu, tylko sięgamy po coraz nowsze rozwiązania służące budowaniu dostępności dla całej społeczności – zaznacza prof. Katarzyna Jach. – Mając na myśli dostępność, mówimy nie tylko o adaptacji architektonicznej, ale też dostępności cyfrowej, komunikacyjno-informacyjnej, dostępie do usług wsparcia psychologicznego, odpowiednich zapisach w Regulaminie Studiów i innych dokumentach wewnętrznych uczelni. Dział Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami (DDO) realizuje także specjalistyczne usługi, jak  wypożyczalnia specjalistycznych sprzętów i programów czy adaptacja materiałów dydaktycznych, oraz usługi asystenckie czy indywidualne zajęcia wyrównawcze z języków obcych dla studentów ze szczególnymi potrzebami.

 

– Na szczególną uwagę zasługuje praca DDO, jako komórki nie tylko najbardziej merytorycznej w kwestii dostępności, ale przede wszystkim jako miejsca, które codziennymi działaniami likwiduje bariery w umysłach, sercach i architekturze – dodaje Renata Forycka, kierownik Działu Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami.

 

Warto podkreślić, że o dostępność na PWr dbają także Liderzy DostępnościSamorząd Studencki, pracownicy administracyjni i naukowi, którzy uczestniczyli w organizowanych przez Dział Dostępności szkoleniach świadomościowych.

– Jednostkowo nie udałoby się dojść do miejsca, w którym teraz się znajdujemy. Szczególne podziękowania za wspieranie naszych działań kierujemy do władz uczelni. Są one chętne do podejmowania często trudnych wyzwań i kosztownych rozwiązań, ufając nam i bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu – dodaje prof. Katarzyna Jach. Zauważenie problemu dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami znajduje także wyraz w dokumentach uczelni, takich jak Strategia Politechniki Wrocławskiej czy Zasady dotyczące zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami na Politechnice Wrocławskiej (ZW 126/2023).

 

Obecnie na wszystkich wydziałach oraz w Szkole Doktorskiej PWr studiuje ok. 316 osób z orzeczoną niepełnosprawnością. W murach uczelni dbamy też o osoby ze szczególnymi potrzebami, które z różnych powodów nie mają orzeczenia o niepełnosprawności, ale ich potrzeby są równie ważne, a czasem nawet bardziej skomplikowane pod kątem organizacji toku studiów.

 

Nagrody w konkursie Lodołamacze przyznaje Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, której założycielem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Gale wyłaniają laureatów najpierw na poziomie regionalnym, a później na centralnym. Tegoroczny finał zaplanowano na 17 października w Warszawie.

 

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, Małżonki Prezydenta RP.