Startarrow Kampania społeczna arrow Curriculum Vitae - twój klucz do wymarzonej pracy

Wersja dla osób niedowidzących


Ogólnopolscy Patroni MedialniCurriculum Vitae - twój klucz do wymarzonej pracy

Nie istnieje jeden oficjalny format CV. Przy jego tworzeniu stosować się jednak powinieneś do kilku zasad, które sprawią, że tekst Twojego CV będzie przejrzysty i estetyczny, a poszczególne informacje w nim zawarte łatwe do odnalezienia:

Nie istnieje jeden oficjalny format CV. Przy jego tworzeniu stosować się jednak powinieneś do kilku zasad, które sprawią, że tekst Twojego CV będzie przejrzysty i estetyczny, a poszczególne informacje w nim zawarte łatwe do odnalezienia:

1. Życiorys powinien być krótki i zwięzły. Objętościowo CV nie powinno przekraczać dwóch stron formatu A4. W przypadku osób o małym doświadczeniu zawodowym wystarczy jedna strona.

2. W prawym bądź lewym górnym rogu strony zamieść w kolejnych linijkach swoje dane osobowe: imię (pełne, bez zdrobnień) i nazwisko, adres, datę i miejsce urodzenia, telefon kontaktowy oraz adres e-mail, jeśli oczywiście taki posiadasz. W CV nie powinno się posługiwać mało profesjonalnymi adresami poczty elektronicznej (np. ), o wiele lepsze wrażenie sprawia adres, w którym znajduje się imię i nazwisko (np. ). Informacje te możesz pogrubić, aby ułatwić potencjalnemu pracodawcy identyfikację Twoich dokumentów.

3. Właściwy tekst CV pisz z wyrównaniem do lewego marginesu.

4. Poszczególne informacje grupuj w sekcje. Ich kolejność i układ zależą od tego, jakie informacje w Twojej sytuacji są ważniejsze, np. doświadczenie zawodowe, czy umiejętności.

5. Prezentując informacje należące do tej samej sekcji, stosuj numerowanie i punktowanie. Znacznie ułatwiają one odbiór, a równocześnie zwalniają Cię z obowiązku formułowania pełnych zdań.

6. Życiorys powinien być przejrzysty. Stosuj typowe marginesy, a poszczególne akapity oddziel od siebie odstępami.

7. Paragrafy opisz nagłówkami i śródtytułami. Ułatwia to odnalezienie istotnych informacji.

8. Napisz życiorys na komputerze, używając czcionek o prostym i profesjonalnym wyglądzie (np. Times New Roman o rozmiarze 12 pkt.). Unikaj nietypowych i egzotycznych krojów czcionki, które mogą wprowadzić w Twój życiorys niepotrzebne zamieszanie i pozbawić go czytelności.

9. Do drukowania używamy zwykłego papieru, białego lub w kolorze kości słoniowej, bez faktury (najlepiej tego samego, którego użyłeś do drukowania listu motywacyjnego)

10. Obecność fotografii w CV jest uzależniona od stanowiska, o które się ubiegamy. Jeżeli w pracy ważna jest prezencja kandydata lub pracodawca w swoim ogłoszeniu poprosił o nią - należy ją zamieścić. W przeciwnym wypadku, lepiej z fotografii zrezygnować. Jeśli jednak pracodawca poprosił o zdjęcie, użyj zdjęcia paszportowego – niedopuszczalne jest dołączanie do CV fotografii z wakacji, imprez rodzinnych oraz takich, na których towarzyszą Ci inne osoby.

11. Unikaj zdań w pierwszej osobie liczby pojedynczej, odnoszenia się do siebie w trzeciej osobie, prób bycia zabawnym, żargonowych wyrażeń i opisywania siebie w sposób, w jaki robi to każdy (kreatywny, zorientowany na sukces, z dużymi umiejętnościami interpersonalnymi). Używaj słownictwa oznaczającego działanie. Zadbaj o poprawność językową swojego kwestionariusza.

12. Bądź uczciwy – nigdy nie umieszczaj w CV umiejętności, których nie posiadasz i nie „koloryzuj” faktycznie posiadanych – wszelkie oszustwa mogą wyjść na jaw już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej lub w pracy, co z pewnością nie pozostawi dobrego wrażenia.

13. Jeśli tylko możesz, unikaj ogólników – zamiast napisać "poprawa wyniku finansowego magazynów” można przecież użyć dokładniejszego określenia, na przykład "obniżenie kosztów o 20%, tj. o 38 000 zł rocznie".

14. Zadbaj, by Twoje CV pozbawione było zbędnych szczegółów, które mogłyby utrudnić dotarcie do istotnych informacji – jeśli chcesz się pochwalić niecodziennym hobby, zrób to wtedy, gdy może ono mieć pozytywny wpływ na pracę na stanowisku, o które się ubiegasz. Jeśli posiadasz kilka imion, wystarczą maksymalnie dwa. Pamiętaj również, że pracodawcy nie interesują dane dotyczące Twojej najbliższej rodziny – liczysz się Ty i Twoje umiejętności.