Wersja dla osób niedowidzących
Jakich członków rodziny można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego pracownika? |
Jakich członków rodziny można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego pracownika? Zgodnie z zapisami Ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, członkami rodziny są: Jakich członków rodziny można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego pracownika?
Zgodnie z zapisami Ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, członkami rodziny są:
* dziecko własne; * dziecko małżonka; * dziecko przysposobione; * wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę; * dziecko obce w ramach rodziny zastępczej; * do ukończenia przez nie (tj. dzieci wymienionych w pkt 1-5) 18 lat, a jeśli kształcą się dalej – do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – bez ograniczenia wieku; * małżonek; * wstępny pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym i nie objętych obowiązkiem ubezpieczenia.
Do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza się następujących członków rodziny:
* dzieci, które nie ukończyły 18 lat (lub 26 lat, jeśli kontynuują naukę) i nie pobierają renty rodzinnej; * dzieci - bez ograniczenia wieku – jeśli posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i nie pobierają renty rodzinnej; * bezrobotnych członków rodziny niezależnie od tego, czy mają przyznane prawo do zasiłku dla bezrobotnych; * małżonków nie podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu (np. zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej, itp.); * osoby pobierające świadczenie przedemerytalne oraz osoby nie pobierające tych świadczeń z przyczyn określonych w Ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu; * osoby pobierające rentę socjalną, zasiłek stały, zasiłek stały wyrównawczy lub gwarantowany zasiłek okresowy z pomocy społecznej; * osoby uprawnione do świadczeń alimentacyjnych na podstawie ugody sądowej lub prawomocnego orzeczenia sądu. |
Copyright © Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepe3nosprawnych