Startarrow Aktualności arrow Nowa Trybuna Opolska: Jarosław Duszak i Polski Związek Głuchych w Opolu nagrodzeni w konkursie Lodoł

Wersja dla osób niedowidzących










Ogólnopolscy Patroni Medialni


Nowa Trybuna Opolska: Jarosław Duszak i Polski Związek Głuchych w Opolu nagrodzeni w konkursie Lodoł
Jarosław Duszak jest tłumaczem języka migowego, nauczycielem akademickim, współtwórcą publikacji i wydawnictw multimedialnych dotyczących języka migowego. A przede wszystkim jest społecznikiem o wielkim sercu.

Podczas dzisiejszej Gali Lodołamacze 2014 przyznano mu tytuł Lodołamacz Specjalny 2014.


Niejednokrotnie w ramach swojego wolnego czasu Jarosław Duszak udzielał bezpłatnej pomocy osobom niesłyszącym.


W 2000 roku organizował pracę w powołanym na nowo Oddziale Opolskim Polskiego Związku Głuchych. Mimo wielu przeciwności, takich jak brak środków finansowych na prowadzenie działalności nie poddawał się i w chwilach zwątpienia mobilizował swoich członków do pracy.


Dzięki jego kreatywności udało się przeprowadzić remont w lokalach Polskiego Związku Głuchych w Opolu.


Stale angażuje się w realizację różnorodnych projektów współfinansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd Miasta Opola, Urząd Marszałkowski oraz finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Ściśle współpracuje z wszelkimi instytucjami pomagającymi osobom niepełnosprawnym i chorym.


Niezwykle zaangażowany w pracę na rzecz osób z uszkodzonym słuchem. Stara się na co dzień walczyć z bezdusznością i bezprawiem wobec osób niepełnosprawnych. Propaguje problematykę osób niesłyszących, współpracując z wieloma uczelniami w województwie opolskim.


Jest wymagającym współpracownikiem, ale najwyższą poprzeczkę stawia sobie. Sam o sobie mówi, że nie zasługuje na żadne nagrody, że to co robi – to jego praca, ale jego współpracownicy twierdzą, że jego zaangażowanie znacznie przekracza zakres obowiązków służbowych.


Jest jednym z nielicznych w Polsce Prezesem Polskiego Związku Głuchych, który jest osobą słyszącą, co świadczy o tym, że środowisko osób głuchych i niesłyszących darzy go ogromnym zaufaniem.


Podczas dzisiejszej gali we Wrocławiu przyznano tytuły dla pracodawców z województw dolnośląskiego i opolskiego. Firmy nagrodzono za łamanie stereotypów i otwarcie na problemy osób z niepełnosprawnością w trzech kategoriach: Zatrudnienie Chronione, Otwarty Rynek Pracy oraz Instytucja.


Pierwsze miejsce i statuetkę Lodołamacza w kategorii Zatrudnienie Chronione uzyskało Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe WADEX S.A. z Wrocławia. W kategorii Otwarty Rynek Pracy nagrodzono Stowarzyszenie Świętego Celestyna z Mikoszowa. Pierwsze miejsce i statuetkę Lodołamacza w kategorii Instytucja przyznano natomiast Stowarzyszeniu na rzecz równego dostępu do kształcenia "Twoje Nowe Możliwości", organizacji pozarządowej skupiającej specjalistów działających w obszarze edukacji i zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Super Lodołamacza przyznano natomiast Fundacji "Promyk Słońca".


Polski Związek Głuchych Oddział Opolski zdobył drugie miejsce w kategorii Instytucja.


Statuetki Lodołamaczy przyznawane są od 2006 roku przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych oraz Fundację Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych "FAZON”.


Rozstrzygnięcie Ogólnopolskie Konkursu odbędzie się 8 października w Zamku Królewskim w Warszawie.


Lodołamacze to ludzie, firmy, instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych.


Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób niepełnosprawnych. Jednocześnie pokazują, że człowiek niepełnosprawny może być doskonałym pracownikiem zaangażowanym w budowanie sukcesu firmy.


Ogólnopolskim Ambasadorem konkursu został Zbigniew Zamachowski.

Liczba firm, która wzięła udział w dotychczasowych edycjach konkursu od początku trwania konkursu wzrosła z 201 do 394 w br.


Źródło: www.nto.pl/