Startarrow Etap regionalny arrow Łódzki arrow Osobom niepełnosprawnym dużo trudniej znaleźć pracę. Komentarz POPON w Dzienniku Łódzkim

Wersja dla osób niedowidzących










Ogólnopolscy Patroni Medialni


Osobom niepełnosprawnym dużo trudniej znaleźć pracę. Komentarz POPON w Dzienniku Łódzkim
Bezrobocie wśród osób, które nie są całkiem sprawne, jest wyższe niż w przypadku zdrowych. Organizacja POPON chce to zmienić.

28-letniemu Mateuszowi z Łodzi niedowład nóg i poruszanie się na wózku nie przeszkodziło w zdaniu matury i skończeniu studiów - informatyki. Jednak utrudniło mu - i to znacznie - znalezienie pracy. Mężczyzna sądził, że przynajmniej część pracy mógłby wykonywać z domu.


- W moim zawodzie praca zdalna to standard - mówi Mateusz. - Nie jest to jednak oczywiste dla naszych pracodawców, którzy wolą mieć informatyka w firmie, żeby w razie kłopotów podszedł do komputera, z którym jest problem i na miejscu go rozwiązał. Do wielu nie trafia tłumaczenie, że sporo problemów można rozwiązać zdalnie, bez fizycznego kontaktu z komputerem i bez obecności w firmie.


Pan Mateusz przez niemal dwa lata siedział w domu i rozsyłał CV do różnych firm. W końcu znalazł niewielkie przedsiębiorstwo, którego właściciel nie robił problemów z pracą zdalną. Udało się znaleźć kompromis, łodzianin pracuje z domu przez cztery dni w tygodniu, a jeden spędza w siedzibie firmy. Korzysta wówczas ze specjalnego transportu.


Nie wszyscy niepełnosprawni mają tyle szczęścia. Z badań, które przeprowadza Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, wynika, że obecnie pracuje tylko 15,2 procent niepełnosprawnych.


- Aktywnych zawodowo jest z kolei 17,4 procent - mówi Anna Skupień, rzecznik POPON. - Bezrobocie w ich przypadku wynosi 12,8 procent, a w porównaniu z osobami w pełni zdrowymi statystyki nie wyglądają korzystnie.


Aktywność zawodowa osób pełnosprawnych wynosi 56,3 procent, wskaźnik zatrudnienia 51,7 procent, a bezrobocie 8,1 procent.


POPON chce to zmienić. Organizuje m.in. giełdy pracy dla osób niepełnosprawnych, podczas których mogą one znaleźć zajęcie. Od lat POPON nagradza także tych pracodawców, którzy są wrażliwi społecznie i zatrudniają osoby niepełnosprawne. Organizowany jest konkurs Lodołamacze, właśnie trwa jego nowa edycja.


Lodołamacze

Polska  Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych organizuje konkurs, w którym nagradza firmy zatrudniające nie w pełni zdrowych.


Do tegorocznej edycji Lodołamaczy - bo tak nazywa się konkurs -zgłoszenia są przyjmowane do połowy sierpnia. W tym roku odbywa się 10. edycja konkursu, a zgłaszać można się w trzech kategoriach: zatrudnienie chronione (firmy o statusie zakładu pracy chronionej), otwarty rynek pracy, lodołamacz instytucja (stowarzyszenia, fundacje, które nie prowadzą działalności gospodarczej). Bliższe informacje na stronie lodolamacze.info.pl.



Autor: Alicja Zboińska