Start

Wersja dla osób niedowidzących










Ogólnopolscy Patroni Medialni


Gazeta Pomorska: Ciepłe posady, bo kruszą lody
Cenią niepełnosprawnych pracowników. Mowa o Lodołamaczach 2015 - jesienią rozstrzygnięto kujawsko-pomorski etap 10. edycji tego konkursu.

To firmy, instytucje i lu-dzie, którzy kruszą lody, czyli angażują się w rozwiązywanie problemów niepełnosprawnych. Dając im. np. zatrudnienie i prowadząc dojrzałą politykę personalną.


Wyróżnienie otrzymał m.in. Wiesław Szczepański z Inowrocławia


GDY ZYCIE PISZE SMUTNY SCENARIUSZ...

- Lodołamacz jest dla mnie ogromnym wyzwaniem - mówił drżącym głosem pan Wiesław obierając w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zasłużoną statuetkę. - Choruję na SM od 35 lat i jeżdżę na wózku. Nie pomagają żale, a najbardziej to, że czuję się potrzebny.


Pan Wiesław, mimo choroby, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i pomaga innym, którym życie też napisało smutne scenariusze. Nie sposób wymienić jego wszystkich zasług, ale założył m.in. Kujawskie Stowarzyszenie Chorych na SM i Kolarski Klub Sportowy ŁKS „Ziemia Kujawska" - był w nim pierwszym trenerem poruszającym się na wózku.


W kategorii „Zakład pracy chronionej" wyróżnienie otrzymała Spółdzielnia Socjalna „Perspektywa" w Łasinie. Wykonuje usługi na rzecz fabryki świec, a także koncentruje się na promocji aktywności społecznej i zawodowej niepełnosprawnych. Zatrudnia 21 takich osób.


2. miejsce i srebrny medal dostało Biuro Podatkowe „MAXim" we Włocławku. Pracuje w nim 31 niepełnosprawnych, zarówno na stanowiskach kierowniczych, jaki specjalistycznych.


Są to fachowcy, jak wymaga nasza branża, bowiem przepisy prawa podatkowego w Polsce nie należą do jasnych - komentował Czesław Piątek, właściciel „MAXima".


zaz_drzonow


Trzecie miejsce i brązowy medal przypadł Zakładowi Aktywności Zawodowej w Drzonowie.


Prowadzi działalność w pracowniach: stolarskiej, rękodzielniczej oraz wyrobów z papieru i tektury. Zakład ma w ofercie także usługę utrzymania czystości wokół nieruchomości. Zatrudnia 44 osoby niepełnosprawne.


To nasze kolejne wyróżnienie, w zeszłym roku otrzymaliśmy Super Lodołamacza. Widać to, co robimy ma sens, więc będziemy dalej się tak starać - mówiła Katarzyna Lubańska, dyrektor zakładu.


Dodajmy, że w tym roku Super Lodołamacza dostał Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy za działalno ść prewencyjną i szkoleniową skierowaną m. in. do firm zatrudniających osoby niepełnosprawne.


W kategorii „Otwarty Rynek" ze złotego medalu cieszyła się firma Tabemax w Białych Błotach (branża elektroniczna i elektrotechniczna). Aż 88 osób - wśród liczącej ponad 200 pracowników załogi - to niepełnosprawni na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych jak i na pracowniczych.


Srebrny medal otrzymała spółka Drozapol Profil w Bydgoszczy.


Zajmuje się dystrybucją wyrobów hutniczych ze stali niestopowych, a także produkcją zbrojeń budowlanych, profili stalowych oraz rur.


Zatrudnia 116 pracowników, w tym 39 niepełnosprawnych.


Część z nich piastuje wyższe stanowiska.


KONKURS:

WAŻNA INICJATYWA

Brąz należy się zaś „Solidarności" z Grudziądza - przedsiębiorstwu z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych metodą wtrysku. Zatrudnia 22 osobyz czego 10 to niepełnosprawni.


W kategorii „Instytucja" trzecie miejsce przyznano Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Na uczelni studiuje wielu niepełnosprawnych studentów, czterechpracowników legitymuje się takim orzeczeniem. W tym roku utworzono kolejne stanowisko pracy dla takiej osoby.


Konkurs „Lodołamacze" to inicjatywa Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych, której twórcą jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.


Autor: Agnieszka Domka-Rybka

Źródło: GAZETA POMORSKA